Opowieść o Piłsudskim
Początek: 2017-11-14 Koniec: 2017-11-14
Poleć artykuł Twojemu znajomemu

Link do strony zostanie dodany automatycznie.

Zapraszamy na spotkanie autorskie ze Sławomirem Koperem poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i koncert pieśni legionowych w wykonaniu Marcina Korbuta (bas) – 14 listopada 2017 r., o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.

Wieczór poświęcony Marszałkowi będzie wydarzeniem zamykającym realizację projektu „Sylwetki niezwykłe” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynowanego przez Wypożyczalnię dla Dorosłych. Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w uznaniu jego wielkich zasług dla Polski, w związku z przypadającą 150 rocznicą urodzin Marszałka oraz ze zbliżającym się stuleciem odzyskania niepodległości.

O życiu prywatnym Marszałka, jego pracy i działalności dla Polski opowiadał będzie autor chętnie czytanych książek historycznych i biograficznych Sławomir Koper. Ten popularny pisarz, publicysta radiowy i telewizyjny, ekspert historyczny, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego współpracował z miesięcznikiem Uważam Rze. Historia, publikował felietony w tygodniku Do Rzeczy. Jego artykuły można znaleźć między innymi w miesięcznikach: Mówią Wieki, Poznaj Świat, Wojsko i Technika. Historia. Wydał ponad czterdzieści książek m.in. „Śladami pierwszych Piastów” , „Życie prywatne elit Drugiej Rzeczypospolitej” , „Kobiety w życiu Mickiewicza” , „Józef Piłsudski. Człowiek i polityk”, „Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej”, „Alkohol i muzy. Wódka w życiu polskich artystów”, „Życie prywatne elit władzy PRL”, „Mój Lwów” , „Ulubieńcy bogów”. W swoich książkach przedstawia historię poprzez fakty mało znane, zapomniane lub pomijane w oficjalnych monografiach. Prezentuje ważne i znane ale także nieco już zapomniane postacie w kontekście życia prywatnego i codziennego oraz obyczajowości charakterystycznej dla danej epoki.  W listopadzie 2013 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie a w 2015 r. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Podczas spotkania odbędzie się również krótki koncert pieśni legionowych w wykonaniu Marcina Korbuta (bas). To znany w bocheńskim środowisku wokalista, aranżer, kompozytor, multiinstrumentalista (gra m.in na klarnecie, akordeonie, saksofonie, pianinie, gitarze i heligonce). Współpracuje z Operą Krakowską, Capellą Cracoviensis, Warszawską Operą Kameralną. Od maja br. jest dyrygentem i akompaniatorem chóru „Złota Jesień”, który działa w bocheńskim Domu Kultury.

Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny. 

Współredaguj nasz portal Chcesz zgłosić swoją Firmę do bazy adresowej? Widzisz błąd na stronie - napisz do nas!