Przesądziła atmosfera i profesjonalizm rozmów
Poleć artykuł Twojemu znajomemu

Link do strony zostanie dodany automatycznie.

17 listopada w Bochni gościła oficjalna delegacja koncernu Mabuchi Motor, największego na świecie producenta silników elektrycznych dedykowanych branży samochodowej, ale mających odbiorców w szerokiej gamie sprzętu automatycznego i elektronicznego.

Stronę japońską reprezentowali: Hiroo OKOSHI - President & CEO (Prezes Korporacji), Hirotaro KATAYAMA - Director, Executive Officer, Senior General Manager of Operations Control Headquarters (Dyrektor Naczelny Komitetu Sterującego Operacji), Tomofumi IMAMURA - General Manager of Corporate Plannning Dept. (Generalny Menadżer Departamentu Planowania Korporacyjnego) oraz Kengo ITOH - Chief of Corporate Plannning Dept. (Szef Departamentu Planowania Korporacji). Miasto Bochnia reprezentowali Stefan Kolawiński - Burmistrz Miasta Bochnia i Robert Cerazy - Z-ca Burmistrza Miasta Bochnia. Krakowski Park Technologiczny reprezentowali Wojciech Przybylski - Prezes Zarządu KPT oraz Małgorzata Popławska - Wiceprezes Zarządu KPT

Prowadzone rozmowy dotyczyły ogłoszenia przez Prezesa Mabuchi Motor Pana Hiroo Okoshi oficjalnej decyzji o budowie w Bochni oddziału firmy Mabuchi Motor Polska.

Na konferencji prasowej zorganizowanej po tym spotkaniu, Burmistrz Bochni Pan Stefan Kolawiński podziękował przyszłym inwestorom za taką właśnie decyzję niewątpliwie mającą wpływ nie tylko na rozwój miasta i regionu, ale również całą polską gospodarkę. Z kolei Wiceprezes Zarządu KPT, Pani Małgorzata Popławska w krótkich słowach również podziękowała Japończykom, jednocześnie przedstawiając zarys drogi jaką pokonała firma Mabuchi, w konsekwencji decydując się na inwestycję w Polsce, Małopolsce i w Bochni. Przed pytaniami prasy, Prezes Mabuchi, Pan Okoshi, przedstawił profil ogólny firmy oraz zakres jej działania.

Obecni na Sali dziennikarze pytali o czas realizacji inwestycji, zarejestrowanie  firmy (oddziału Mabuchi Motor Polska), ile było potencjalnych lokalizacji branych pod uwagę oraz o to dlaczego Bochnia? W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że firma planuje zakupić działki o powierzchni około 10 ha w Bocheńskiej Strefie Aktywności Gospodarczej (wg informacji burmistrza powinno to nastąpić na początku lutego 2017 roku). Czas realizacji inwestycji to koniec roku 2019 a rejestracja spółki będzie w Bochni. Na pytanie o potencjalne inne lokalizacje, odpowiedź była powściągliwa -  dowiedzieliśmy się, że brano pod uwagę bardzo wiele miejsc w Europie i w Polsce, ale bez ich wymienienia.

Prezes Koncernu Mabuchi Motor stwierdził, że wiele było dobrych lokalizacji, ale o wyborze Bochni zadecydowały profesjonalne i prowadzone z bardzo dużym zaangażowaniem burmistrza i pracowników UM rozmowy z nimi. To właśnie zaangażowanie, przyjazna atmosfera i podejście do potencjalnego inwestora zarówno przez Krakowski Park Technologiczny jak i Miasto, przesądziły o takiej a nie innej lokalizacji.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że tak duży, nowoczesny i poważny przedsiębiorca jakim jest Mabuchi Motor, docenił to czego nie da przełożyć się na pieniądze - ludzką życzliwość i przyjazny klimat bocheńskich rozmów.

Koncern Mabuchi Motor to największy na świecie producent silników elektrycznych dedykowanych przede wszystkim do automatyki samochodowej. Zastosowanie znajdują w mechanizmach opuszczania szyb, sterowania lusterkami, regulowaniem zasięgu reflektorów samochodowych, pompach paliwa czy spryskiwaczach. Zastosowanie silników elektrycznych Mabuchi jest bardzo szerokie, są również w automatach sprzedażowych, kserokopiarkach, drukarkach, robotach, modelach, w wyrobach AGD, sprzęcie elektronicznym (komputerach) a nawet, w szczoteczkach do zębów. Firma współpracuje z takim potentatami japońskiego przemysłu motoryzacyjnego jak Toyota, Lexus, Mazda i Honda. Roczna produkcja koncernu to około 1,4 miliarda silników rocznie. W Bochni ma powstać pierwszy w Europie Odział firmy pod nazwą Mabuchi Motor Polska. Koszt nowej inwestycji przewidywany jest na poziomie 360 mln zł, a zatrudnienie ma osiągnąć poziom 400 pracowników.