Dzień lokacji miasta Bochni radni miejscy spędzą bardzo pracowicie. Już o 9.00 spotkają się na comiesięcznej roboczej sesji Rady Miejskiej, a po południu o 16.30 owa sesja będzie miała swoją uroczystą odsłonę. Rano, na roboczej części sesji, radni głosować będą uchwałę w sprawie symboli królewsko-górniczego miasta Bochni.
Władze Bochni postanowiły ujednolicić symbolikę miejskich insygniów. Obowiązującymi symbolami miasta są herb Bochni przedstawiający w gotyckiej tarczy herbowej koloru czerwonego trzy narzędzia górnicze koloru złotego (w druku żółtego) i flaga (niebiesko-biało-czerwona) której kolorystyka koresponduje z dawnym herbem. Jest to sytuacja niezgodna z zasadami heraldyki, dlatego burmistrz zwrócił się z prośbą o konsultację do Zakładu Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Efektem konsultacji z kierownikiem zakładu Nauk Pomocniczych Historii UJ, dr hab. Zenonem Piechem wybitnym heraldykiem i znawcą weksykologii, jest decyzja o „sprezentowaniu” miastu – na jego 755. urodziny – nowych symboli w postaci chorągwi, barw i pieczęci.
Zaproponowano radnym aby flagę zmienić na płat, zawierający 2 kolory złoty i czerwony (w druku żółty i czerwony) w trzech równych pasach. Skrajne czerwone, środkowy złoty (w druku żółty).
Kolejna propozycja jest wprowadzenie nowego elementu symboliki miejskiej w postaci chorągwi (nie mylić ze sztandarem). Chorągiew jest symbolem chlubnej przeszłości miasta i jego wielowiekowej tradycji. Wykonana w jednym egzemplarzu zajmie poczesne miejsce w sali narad Urzędu Miejskiego. Chorągiew przedstawia w polu czerwonym złote narzędzia górnicze (herbowe).
Nowym elementem jest też pieczęć herbowa miasta, która może być używana (zamiennie z pieczęcią paradną – w języku łacińskim, nawiązującą do wzoru najstarszej zachowanej pieczęci miejskiej) do ozdoby dokumentów, wydawanych ze specjalnej okazji. Pieczęć przedstawia narzędzia górnicze, w otoku pieczęci napis wielkimi literami KRÓLEWSKO GÓRNICZE MIASTO BOCHNIA, druga jej wersja tzw. paradna w otoku posiada napis łaciński SIGILLUM CIVITATIS DE BOCHNA (co stanowi wierne odtworzenie napisu z najstarszej zachowanej pieczęci miasta z 1364 r.).
Herb miasta pozostaje niezmieniony.
Po uchwaleniu przez Radę Miejską nowych symboli, na bocheńskim Rynku o godz. 16.00 Burmistrz Bochni wciągnie na maszt nową flagę, natomiast podczas uroczystej części sesji Rady w Oratorium Świętej Kingi (rozpoczęcie godz. 16.30) zostanie zaprezentowana chorągiew miasta.