Archiwum Państwowe w Bochni serdecznie zaprasza na Wystawę pt.: „Z historii bocheńskich Walentych”.
Wystawa „Z historii bocheńskich Walentych” prezentuje kilka wybranych postaci, noszących to imię, związanych z naszym miastem. Są to głównie księża: Walenty Chrobak, syn górnika (nota bene też Walentego), urodzony w Bochni w 1889 roku, do której wrócił jako kapłan i katecheta – w latach 1918 – 1920 nauczał w szkole handlowej i Seminarium Nauczycielskim;
Walenty Gadowski, który w latach 1926 – 1929 uczył religii oraz pedagogiki w prywatnym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim im. Klementyny Hoffmanowej i związany był z Bochnią do śmierci 14 maja 1956 r. oraz ks. Walenty Ślusarz, uczeń Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego (wyeksponowano protokół z jego egzaminu maturalnego z 1930 roku) na stałe związany z Bochnią od 1960 roku do 1996 (zmarł 1 II tegoż roku).
Spośród świeckich Walentych na szczególną uwagę zasługuje Walenty Stus – mistrz stolarski, założyciel Zakładu Pogrzebowego „Concordia”. Na wystawie prezentowane są oryginalne dokumenty dotyczące założenia firmy, karta rejestracyjna, świadectwo ukończenia nauki rzemiosła („z postępem bardzo dobrym”), własnoręcznie napisany życiorys, dołączony do podania o rejestrację działalności, kilka fotografii, a nawet metryka urodzenia z 11 lutego 1912 roku (zatem gdyby żył miałby właśnie sto lat).
W oparciu o akta staropolskie osobno przedstawiono Walentych średniowiecznych. W najstarszej zachowanej księdze miejskiej, w roku 1488 jest zapis o Walentym bakalarzu artium. Był on plebanem w Rzezawie, przełożonym ołtarzystów w kościele parafialnym św. Mikołaja w Bochni i przez dłuższy czas prowadził biuro bocheńskiej Żupy. Z kolei Księga przyjęć do prawa miejskiego w Bochni z lat 1531 – 1656 wymienia siedmiu Walentych. Księgę otwarto na wpis Walentego z Brześć, syna Wojciecha i Doroty.
Zobaczyć można też Księgę urodzeń w Bochni z lat 1890 – 1904, prezentującą wpis przypadkowego, dwojga imion, Valentinusa Jacobusa, urodzonego w 1896 roku; Rejestr dowodów osobistych z 1937 roku z adnotacjami o dwóch Walentych z opisami i fotografiami, a także Skorowidz górników bocheńskich z przełomu XIX i XX w. wymieniający aż 17 Walentych.
Otwarcie ekspozycji, które odbyło się 14 II o godzinie 10:00 uświetniła swą obecnością Małgorzata Szczepara – Zastępca Burmistrza Miasta Bochnia.
Archiwum Państwowe w Krakowie Oddział w Bochni składa serdeczne podziękowania wszystkim, który pomogli w organizacji wystawy poprzez udostępnienie dokumentów, fotografii i pamiątkowych przedmiotów, a w szczególności: panu Krzysztofowi Ziębie dyrektorowi Kopalni Soli w Bochni i p. Piotrowi Wszołkowi archiwiście, pani Romanie Stus – Furmańskiej, p. Janinie Kęsek, państwu Elżbiecie i Grzegorzowi Śmietanom oraz pozostałej rodzinie ks. Walentego Ślusarza.
Ekspozycja czynna będzie do 24 lutego br. Można ją zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 14. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy!