Kopalnia Soli Bochnia
Poleć artykuł Twojemu znajomemu

Link do strony zostanie dodany automatycznie.

Niezwykła podróż w czasie rozpoczyna się w Bochni, położonej zaledwie 40 km na wschód od Krakowa. Znajdziemy tam najstarszą polską kopalnię soli, która po blisko ośmiu wiekach eksploatacji zachwyca niepowtarzalnymi wyrobiskami, kaplicami wykutymi w solnych skałach oraz oryginalnymi rzeźbami solnymi.

życie kopalni toczy się tuż obok zwiedzających

Dziś zwiedzanie bocheńskiej kopalni nabrało zupełnie innego wymiaru – solne podziemia, wzbogacone o niespotykaną na skalę światową Podziemną Ekspozycję Multimedialną zapraszają w podróż przez historię soli od średniowiecza do współczesności.

Trasa turystyczna w nowej formie pozwala na promowanie kopalni oraz historii powszechnej w niepraktykowany dotąd sposób. Wycieczka po kopalni rozpoczyna się w epoce Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Przewodnikom w opowiadaniu o historii kopalni pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a także duch Cystersa – mnicha z którego zakonem wiąże się powstanie kopalni w Bochni. Ilustracją dla słów przewodnika są materiały filmowe wyświetlane na wkomponowanych w naturalną scenografię holoekranach.

kopalnia_soli_bochnia

Na trasie przygotowano słuchowiska przestrzenne, animacje oraz interaktywne prezentacje. Na potrzeby projektu powstał także film „Bochnia na szlaku handlowym średniowiecza” wyreżyserowany przez Andrzeja Celińskiego – dokumentalistę nominowanego do nagrody Oscara.

Wykorzystanie do prezentacji nowoczesnych technik oraz innowacyjnych i w kilku przypadkach opatentowanych rozwiązań sprawia, że przekaz jest zrozumiały i przyswajalny dla wszystkich zwiedzających, niezależnie od wieku. Prezentowany jest rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią. Całość sprawia wrażenie, jakby normalne życie kopalni toczyło się tuż obok zwiedzających.

Projekt zrealizowany został dzięki dotacji z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Zwiedzanie kończy się w komorze Ważyn, w której znajduje się boisko sportowe, 140 m zjeżdżalnia oraz podziemna restauracja Ważynek, a także mini plac zabaw dla najmłodszych. Łączny czas pobytu w kopalni wynosi 2,5 godz. Opcjonalnie program można poszerzyć o niezwykłą przeprawę łodziami.


Zwiedzanie kopalni – turyści indywidualni:
poniedziałek – piątek: 9.30, 12.00, 15.30  |  sobota, niedziela: od 10.15 do 16.15 (co godzinę)
Zwiedzanie kopalni – grupy zorganizowane (od 15 osób):
poniedziałek – piątek: 8.30 – 18.00  |  sobota, niedziela: w godzinach 10.15 – 16.15

Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o.o.
ul. Campi 15
32- 700 Bochnia
nip 868-00-00-485
www.kopalnia-bochnia.pl


Biuro Obsługi Turystyki:
biuro@kopalnia-bochnia.pl
tel. 14  615 24 60
tel. / fax. 14 615 24 61

Marketing:
turystyka@kopalnia-bochnia.pl
tel. 14 615 24 66
tel/fax. 14 615 24 67