Pomnik przyrody Kamienie Brodzińskiego znajduje się w gminie Lipnica Murowana, na pograniczu miejscowości Lipnica Górna oraz Rajbrot.
Położony jest na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Ostańce skalne znajdują się w szczytowych partiach wzgórza Paprotna (436 m. n.p.m.).
Kamienie Brodzińskiego są pomnikiem przyrody nieożywionej, nazwane na cześć poety Kazimierza Brodzińskiego, który traktował je jako swoistą świątynię dumania. Skałki zbudowane są z piaskowców oraz zlepieńców. Siły przyrody uformowały w bloku skalnym wiele różnorodnych form, tworzących pospołu z szatą leśną malownicze ustronie.
Kamienie Brodzińskiego to bardzo malownicza grupa 9 skał w kształcie baszt, grzybów, ambon i skalnych występów. Największy z ostańców zwany Wielkim Kamieniem ma wysokość ok. 10 m i długość 16 m. Swoim kształtem przypomina szeroką basztę. Jego ściany są bardzo strome – pionowe, lub przewieszone, czyli wychylone od pionu na zewnątrz. Tylko od wschodniej strony tworzy stopnie, po których bez większych trudności można wspiąć się na jego płaski niemal wierzchołek. Na kamieniu tym w wydawałoby się zupełnie nie nadającym się dla roślin miejscu rosną młode drzewka sosny i brzozy. Wierzchołkowa płyta kamienia zryta setkami wykutych w niej napisów przez domorosłych „rzeźbiarzy”. Nieco na zachód od Wielkiego Kamienia i poniżej niego znajdują się 3 tworzące zwartą grupę skalne grzyby o wysokości ok. 5 m. Z podłożem połączone są wąską podstawą, u góry rozszerzają się. Pomiędzy nimi występują charakterystyczne okna skalne – szczeliny, które powstały w wyniku fałdowania warstw skalnych i późniejszego ich wietrzenia.