Dzisiaj o godzinie 12.00 zostały ogłoszone wyniki konkursu architektonicznego, w którym wzięli udział studenci czwartego roku Politechniki Krakowskiej. Przez trzy miesiące pracowali oni nad pomysłem nowego wizerunku miasta oraz jego zagospodarowaniem przestrzennym. Ich zadanie polegało przede wszystkim na wydobyciu elementów nawiązujących do kultury i tradycji miasta, jak również wyeksponowaniu wartości salinarnych. Do konkursu zgłosiło się 40 osób, które pracowały w grupach lub indywidualnie.
Przyznano dwie równorzędne nagrody:
I nagroda – Tomasz Udziela, Katarzyna Wójtowicz
Za czytelne wydobycie i powiązanie naziemnych i podziemnych elementów salinarnych oraz wzbogacenie całego układu uporządkowanym systemem cieków wodnych i towarzyszącej zieleni, a także zastosowanie prostych środków graficznych. Na podkreślenie zasługuje świetlna oś wyznaczająca główny kierunek przestrzennego układu kopalni.
I nagroda – Maciej Rodak, Maciej Róg, Sebastian Skrzeczyński
Za wrażliwość w wydobyciu zachowanych elementów przyrodniczych i kulturowych oraz ich wykorzystanie do powiązania historycznej i współczesnej kultury miasta, a także profesjonalne opracowanie warsztatowe od skali ogólnej do szczegółowej.
II nagroda – Agnieszka Szmist, Magdalena Sułek
Za idee powiązań przestrzeni publicznych, oparta o nawiązanie do układu podziemnych wyrobisk kopalni oraz wprowadzenie oryginalnych i zróżnicowanych pomysłów, wynikających z filozoficzno-historycznej, analizy miasta, inspirujących różne formy promocji Bochni.
III nagroda – Natalia Lichaczewska, Dagmara Pior, Magdalena Tomalak
Za czytelne przedstawienie idei uporządkowania przestrzeni publicznych miasta, oraz połączenie terenów związanych z eksploatacją soli z historycznymi elementami- w ramach jednego systemu przestrzeni publicznych.
Inicjatywa konkursu była wspólna, zarówno władze miasta, kopalni i Uzdrowiska, jak i Katedra Projektowania Miast i Obszarów Śródmiejskich Politechniki Krakowskiej, postanowiły zorganizować konkurs, który nie tylko będzie promował miasto, ale również rozbudzał wyobraźnie i zdolności młodych architektów.
Zgłoszono 23 prace, z których wybrano 4 najlepsze. Burmistrz Miasta, który otworzył wystawę, powiedział, że wybór był bardzo trudny, ponieważ w każdej z prac było wiele ciekawych elementów, stąd też przyznano dodatkowe, honorowe wyróżnienia.
Konkurs odbył się pod patronatem Krakowskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich, dlatego wszyscy uczestnicy podeszli po sprawy bardzo poważnie i profesjonalnie, za co zostali wielokrotnie wyróżnieni.