Pomysł zorganizowania Bocheńskiego Dnia Króla Kazimierza, któremu lokalna tradycja przypisuje wyjątkowe zasługi dla miasta, narodził się w Bochni w 2003 roku. Za czasów panowania tego władcy w Bochni wzniesiono między innymi ratusz, umocnienia obronne z basztami i czterema bramami, a także rozpoczęto budowę okazałej gotyckiej świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja. Docenili to mieszkańcy solnego grodu wznosząc Monarsze okazały – i jak do tej pory jedyny w Polsce – pomnik. Z kilkumetrowego cokołu Kazimierz Wielki spogląda na bocheński Rynek od 136 lat, a mieszkańcy miasta starają się pamiętać o swym Królu przez cały roku, a zwłaszcza w marcu – w Jego imieniny.
Coroczne happeningi jak na przykład „Broda dla Kazimierza” czyli blisko 5 kilometrowa różnobarwna broda wykonana przez uczniów bocheńskich szkół czy wspólne zdjęcie Kazimier i Kazimierzy pod pomnikiem Władcy, stały się już lokalną tradycją.
Od 2004 roku imprezę wzbogacono o bieg, którego trasa prowadzi zabytkowymi wyrobiskami bocheńskiej kopalni soli – 212 metrów pod ziemią. 11 zawodników przebiegło wówczas dystans 21.097 m wiodący osiemnastowiecznymi korytarzami podłużni August, a wyczyn ten został uhonorowany certyfikatem potwierdzającym uzyskanie Światowego Rekordu Guinnesa w kategorii „Półmaraton przeprowadzony najgłębiej pod ziemią”. Rok później pomysł rozwinięto przekształcając imprezę w 12-godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy.
Tegoroczna 3 edycja Podziemnej Sztafety odbędzie się w dniach 3 – 4 marca 2007 roku. Uruchomiliśmy już specjalną stronę internetową biegu w 4 wersjach językowych (polskiej, angielskiej, niemieckiej i rosyjskiej) www.sztafeta.bochnia.pl. Na stronach największego portalu biegowego w Polsce www.maratonypolskie.pl już od połowy stycznia trwa konkurs wiedzy o Bochni i bocheńskiej Kopalni Soli, w którym nagrodą jest bezpłatny start jednej drużyny w naszym podziemnym biegu. Aktualnie w konkursie uczestniczy już 146 osób, a zwycięzcę poznamy w następnym tygodniu.
Od poniedziałku 5 lutego ruszą oficjalne zapisy sztafet, przy czym możliwości techniczne i względy bezpieczeństwa sprawiają, że w Kopalni Soli Bochnia może wystartować tylko 50 sztafet, co z kolei sprawia iż „walka” o zakwalifikowanie się do uczestnictwa w Sztafecie jest bardzo zacięta. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku, w ciągu 20 minut zapisów (wyłącznie drogą elektroniczną) – zgłosiło się 20 sztafet (sic!).
W tym roku zasady udziału w Biegu zostały nieco zmodyfikowane, i tak:
20 sztafet – zostanie przyjętych zgodnie z kolejnością zgłoszeń,
20 sztafet – zostanie przyjętych w drodze losowania – spośród pozostałych zgłoszonych sztafet, losowanie odbędzie się 15 lutego 2007 roku o godzinie 12.00 w siedzibie Urzędu Miejskiego w Bochni,
10 sztafet – na indywidualne zaproszenie Organizatora, w tym sztafety, które w roku 2006 zajęły miejsca od 1 do 3.
W 12-godzinnym Podziemnym Biegu Sztafetowym biorą udział zarówno profesjonalni, uznani maratończycy, jak i amatorzy biegów masowych i zdrowego stylu życia. Rekord trasy należy do sztafety „Chemia – Hurt Rybnik”. Zwycięzcy z roku 2006 w składzie: Maciej Ciepłak, Damian Zawierucha, Jacek Lenart i Mirosław Gołębiewski pokonali dystans 201,167 km (83 okrążenia). Natomiast indywidualnie najdłuższy dystans przebiegł w 2005 roku Franciszek Stroński z ekipy „Dystans I Kraków” – ustanawiając rekord bocheńskiego biegu, który wynosi 25 okrążeń czyli około 60 km.
W imprezie startuje także sztafeta z Bochni, jak na razie w tym samym składzie osobowym: Roman Maciejasz, Paweł Trojanowski, Jarosław Sroka i Tomasz Głód. W 2005 roku pokonali 155,813 km (64 okrążenia) zajmując 27 miejsce, a rok później zajęli miejsce 21 pokonując 158,959 km (65 okrążeń).
Impreza organizowana przez Wydział Promocji i Rozwoju Miasta, Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia oraz Klub Biegacza LOK Bochnia została uhonorowana certyfikatem „Złoty Bieg 2005” i „Złoty Bieg 2006” oraz znakiem „Filipides 2005” przyznawanymi przez największy portal biegowy w Polsce – Maratony Polskie.
Sponsorami tegorocznej edycji Biegu są: POWERADE oraz GEOPRZEM. Impreza otrzymała także dofinansowanie ze środków Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu kultury fizycznej.