Już po raz szósty Muzeum im. Stanislawa Fischera oraz Wydział Promocji i Rozwoju Miasta zapraszają na Bocheński Dzień Świętego Mikołaja. Imprezę w dniu 5 grudnia, o godzinie 17.30 otworzy prapremiera pieśni o Świętym Mikołaju wykonanej przez Bocheński Chór Kameralny działający przy MDK. Zaplanowano także spotkanie "Zabawka drewniana wobec współczesności" oraz prezentację kolekcji dziadków do orzechów, krakowianina Adriana Winnickiego.
Specjalnie na VI Bocheński Dzień Świętego Mikołaja, chór kameralny, działający przy Miejskim Domu Kultury przygotował pieśń o Świętym Mikołaju pt. "Panu Niebios chwała", ze słowami i muzyką Bogumiły Dunikowskiej.
Bardzo ciekawie zapowiada się spotkanie z państwem Barbarą i Wojciechem Bajorami, twórcami wyjątkowych zabawek wytwarzanych w Kamionnej. Spotkaniu nadano tytuł "Zabawka drewniana wobec współczesności".
Ogromną gratką dla mieszkańców Bochni będzie możliwość obejrzenia bardzo bogatej (ok. 200 eksponatów) kolekcji dziadków do orzechów, krakowianina Adriana Winnickiego. Pierwsze dziadki do orzechów pochodzą z rejonu Gór Rudawskich w Saksonii z osad Seiffen i Grunhainichen. Miejscowości te, zamieszkiwane przez biedną ludność górniczą, były również ośrodkiem wytwórczym skromnych zabawek dla dzieci. Najbardziej popularną był dziadek do orzechów, który nie tylko był zabawką, ale i przedmiotem użytecznym, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Dziadki miały różne formy i kształty: postaci ludzkich, zwierzątek i inne.
Popularność tego przedmiotu stawała się coraz większa i na przełomie XIX i XX wieku stał się on nieodłącznym rekwizytem domowym.
W XX wieku produkcja dziadków do orzechów ruszyła na szeroką skalę. Wykonywano je zgodnie z panującą modą i tendencjami stylowymi. Pojawiły się przyrządy srebrne i platerowane, niektóre sygnowane Norblin-Polska Warszawa, J. A. Henckels – Solingen – Niemcy, J. S. Kopenhaga – Dania.
Syn tokarza lalek był zgrabnym młodzieńcem (…) w czasie Świąt Bożego Narodzenia nosił piękny czerwony tużurek(…) pałasz przy boku, kapelusz pod pachą. Stał tak cały błyszczący w sklepie swego ojca i rozgryzał orzechy młodym dziewczętom, które ochrzciły go ślicznym imieniem "Dziadka do Orzechów".
Fragment ten pochodzi z baśni E. T. A. Hoffmanna pt. "Dziadek do Orzechów". Napisanej w 1816 roku. Owa baśń była inspiracją dla A. Dumasa oraz P. Czajkowskiego, który skomponował muzykę do widowiska baletowego, wystawianego często na scenach opery i baletu.