Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne Dwór i Wieś, które odbędzie się 26 lutego 2004 roku, o godzinie 17.30 w Sali Portretowej Muzeum.
W programie referaty:
prof. dr hab. Jan Włodek (Polska Akademia Nauk. Oddział Kraków), Zaangażowanie społeczne i polityczne rodziny Włodków na ziemi bocheńskiej oraz w Wielickiem i Brzeskiem.
prof. dr hab. Czesław Robotycki (Instytut Etnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego), Tradycje zbierania rzeczy ludowych w okolicach Bochni.
Ród Włodków, pieczętujących się herbem Sulima – do których przed 1945 rokiem należały w powiecie bocheńskim majątki ziemskie w Dąbrowicy koło Chrostowej ze wspaniałym kiedyś zespołem pałacowo – parkowym, w Cichawie i Niegowici – to jedna z najbardziej zasłużonych rodzin ziemiańskich na tym terenie. Wywodzili się z niej działacze patriotyczni (powstańcy krakowscy i styczniowi, legioniści i żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego w latach II wojny światowej), działacze powiatowi, np. Roman Włodek i jego syn Zdzisław Roman Włodek – pełniący godność marszałków rady powiatowej w Bochni.
Wydali też Włodkowie spośród siebie znakomitych przedstawicieli nauki, do których należał profesor UJ Jan Zdzisław Włodek – ostatni właściciel Dąbrowicy, którego imię nosi tamtejszy Zespół Szkół. Jego dzieci – przyrodnik prof. dr Jan Włodek i córka Zofia Włodek – prof. dr historii filozofii przechowują pieczołowicie pamiątki rodzinne. Niektóre będzie można obejrzeć na urządzonej z okazji spotkania okolicznościowej ekspozycji, stanowiącej dopełnienie wystąpienia prof. dr Jana Włodka (Polska Akademia Nauk).
Włodkowie propagowali w swoich majątkach – Dąbrowicy, Cichawie i Niegowici – nowoczesne uprawy roślin, hodowli zwierząt i przetwórstwa płodów rolnych, wznosząc w tym celu imponujące wielkością i poziomem technicznym nowoczesne obiekty gospodarcze. Niewątpliwie oddziaływali w ten sposób na najbliższe otoczenie – biedną wieś galicyjską, powoli ulegającej pozytywnym zmianom.
Procesom zmian towarzyszyła zarazem świadomość ocalenia odchodzących w przeszłość obrazów i wartości – w formie zapisu etnograficznego. Działania te podejmowali w pierwszym rzędzie rodzimi entuzjaści kultury poznanej w ścianach rodzinnego domu, jak na przykład Jan Świętek z Targowiska. W tym samym czasie zrodził się też ruch kolekcjonerski wytworów ludowej kultury materialnej i sztuki ludu polskiego – dając im w zbiorach pamiątek przeszłości pełnoprawne miejsce. O tym będzie mówić prof. dr Czesław Robotycki z Instytutu Etnologii UJ.