Burmistrz Bogdan Kosturkiewicz podpisał umowę z Jednostką Ratownictwa Chemicznego w Tarnowie dotycząca utylizacji azbestu. Zorganizowana przez magistrat akcja dotyczyć będzie, bezpośredniego odbioru i wywozu z terenu miasta 75 ton azbestu ( tj. eternitu pochodzącego z demontażu pokryć dachowych i częściowej rozbiórki obiektów).
Przeprowadzona zostanie w dniach od 10 do 30 października 2008 r., a materiały zawierające azbest, będą odbierane w tym roku od zdeklarowanych uprzednio osób. Koszt tegorocznego przedsięwzięcia oszacowano na kwotę 28 tysięcy złotych, a gospodarz miasta chce, by akcja ta była kontynuowana także w roku następnym i kolejnych latach. Za każdą tonę utylizowanych odpadów Miasto Bochnia zapłaci Jednostce Ratownictwa Chemicznego kwotę 374 złotych 50 groszy.
O szkodliwości azbestu nie trzeba nikogo przekonywać. Powszechnie wiadomo, że przetwórstwo azbestu i stosowanie wyrobów azbestowych jest niebezpieczne dla zdrowia. Surowiec ten w stanie suchym łatwo ulega rozpyleniu, a po przedostaniu się do organizmu trwale utrzymuje się w organizmie. Wyniki dotychczasowych badań świadczą o tym, że pył powstający podczas wydobycia i przerobu azbestu, a także podczas użytkowania wyrobów zawierających ten minerał, należy do czynników kancerogennych, czyli zwiększających ryzyku rozwoju nowotworu.