Szanowni Państwo bardzo serdecznie zapraszamy 15 kwietnia 2010 roku, o godzinie 17:30 na Czwartkowy Wieczór Pamięci w 70 rocznicę zbrodni katyńskiej, które poświęcone zostanie pułkownikowi Józefowi Serudze, zamordowanemu w Katyniu. Wykład zostanie wygłoszony przez dyrektor Muzeum Miejskiego w Suchej Beskidzkiej Panią Barbarę Woźniak w Sali Portretowej w Muzeum.
Józef Seruga (1886 – 1940)
Oficer Wojska Polskiego, wybitny historyk książki i wojskowości, archiwista. Urodził się 9 stycznia 1886 roku w Łapczycy, w chłopskiej rodzinie Piotra Serugi i Marii z Chlebków. Tam uczęszczał do sześcioklasowej szkoły powszechnej, a następnie w latach 1898 – 1906 do gimnazjum bocheńskiego. Już wtedy zaangażował się w działalność niepodległościową na terenie powiatu, należąc do najaktywniejszych działaczy Drużyn Strzeleckich. Ukrywał również spiskowców z zaboru rosyjskiego. W Bochni założył tajne biuro paszportów i przepustek dla członków organizacji konspiracyjnych z Kongresówki. Podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku powrócił do czynnej służby wojskowej obejmując dowództwo kompanii telegraficznej w Zegrzu pod Warszawą. W 1931 roku objął stanowisko kustosza zbiorów biblioteczno-muzealnych hr. Juliusza Tarnowskiego na zamku w Suchej Beskidzkiej. Zmobilizowany we wrześniu 1939 roku. Podczas bombardowania Lwowa we wrześniu 1939 roku został ranny i dostał się do niewoli sowieckiej. W 1940 roku został zamordowany w Lesie Katyńskim. Wdowa po pułkowniku Serudze, Michalina Serugowa, dopiero pod koniec życia uzyskała potwierdzenie, iż jej mąż został zamordowany w Katyniu. Dodać należy, że dr Józef Seruga, wspólnie z Zygmuntem Hendelem napisał, świetne studium architektoniczno-historyczne pt. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łapczycy (1919).
17 września 2009 roku w Alei Dębów Katyńskich posadzono poświęcone pułkownikowi Józefowi Serudze drzewo.13 kwietnia 2010 roku, podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, nazwisko pułkownika Józefa Serugi umieszczono na obelisku odsłoniętym przy trasie KN-2.
Na przykładzie tej właśnie postaci widać, jak ogromne straty w wyniku zbrodni katyńskiej poniosła polska kultura. Biografia pułkownika Wojska Polskiego Józefa Serugi stanowi wręcz klasyczny przykład losów polskiego inteligenta z czasów II Rzeczypospolitej, zaangażowanego czynnie w sprawy Ojczyzny, któremu podobnie jak tysiącom polskich oficerów strzelono w tył głowy w Katyniu oraz innych miejscach kaźni na Wschodzie. Poznając tę biografię doświadczamy bolesnej prawdy o utracie całej generacji osób działających aktywnie w szerokiej przestrzeni życia publicznego. Był przecież Seruga wybitnym archiwistą, historykiem książki polskiej w epoce renesansu, badaczem dziejów polskiej wojskowości, opiekunem bogatych zbiorów biblioteczno-muzealnych zgromadzonych na zamku w Suchej Beskidzkiej. W 1997 roku jego imieniem nazwano jedną z ulic w zachodniej części Bochni.
Organizator: Muzeum im. St. Fischera w Bochni
Miejsce: Sala Portretowa w Muzeum
Termin: 15 kwietnia 2010r. godzina 17:30