Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych w Bochni zaprasza wszystkich chętnych do uczestniczenia w warsztatach arteterapii – cyklu twórczych spotkań w świecie wyobraźni, kolorów, na bieżąco realizowanych oryginalnych pomysłów i nowych artystycznych form, technik i wizji.
Aktualnie realizowany, cykl spotkań, został uruchomiony w ramach projektu Warsztaty arteterapii – integracja poprzez kulturę i sztukę osób niewidomych i słabo widzących, dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Bochnia.
Warsztaty arteterapii to rozwijana już od kilku lat cenna inicjatywa Koła, służąca integracji społecznej oraz wspomagająca rozwój kultury i sztuki w mieście i regionie. Sama idea była owocem wzajemnej współpracy łączącej od lat Koło Powiatowe Polskiego Związku Niewidomych oraz Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Bochni. Ich celem było – i jest – przeciwdziałanie izolacji społecznej osób niewidomych i słabo widzących, szczególnie zaś osób, które mają ochotę spróbować swoich sił w poszukiwaniu nowych form ekspresji twórczej, rozwinięcia umiejętności manualnych i warsztatowych oraz nie boją się spotkać z własna wyobraźnią. A przede wszystkich chcą i powinni tworzyć prawdziwą wspólnotę z innymi ludźmi. Wraz z tą inicjatywą stworzono nową szansę dla pogłębionej integracji i współpracy w ramach środowiska osób dotkniętych dysfunkcją wzroku, ich rodzin, opiekunów i przyjaciół. Warsztaty otwierały i otwierają uczestniczące w nich osoby na siebie nawzajem i coraz większą aktywność twórczą. Wzbogacają przeżycia i doświadczenia uczestników, pomagają zdefiniować i ukierunkować indywidualne działania każdego z nich i stanowią doskonalą okazję by cieszyć się radością wspólnego tworzenia, czy zwyczajnego bycia razem.
Obecnie realizowany cykl warsztatów ma na celu poszerzenie i rozwinięcie idei i oferty warsztatów dla osób słabo widzących w ramach nowoczesnego podejścia do arteterapii i idei integracji społecznej. Spotkania odbywają się raz w tygodniu w siedzibie Koła Polskiego Związku Niewidomych w Bochni. Zajęcia odbywają się już od lutego i potrwają do listopada 2014 r.. Wśród zaplanowanych technik plastycznych, które będą podstawą twórczych działań znajda się: florystyka obrazy malowane igłą, decoupage i malowanie na szkle.
Prace wykonane przez uczestników warsztatów będą prezentowane na wystawach w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz podczas uroczystości Dnia Białej Laski. Niektóre z nich zostaną wręczone dzieciom znajdującym się pod opieką Związku z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka i w dniu Świętego Mikołaja oraz osobom zasłużonym dla wspierania idei integracji społecznej osób niewidomych i słabo widzących podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Niewidomego. Zajęcia prowadzi profesjonalista w zakresie edukacji artystycznej, Pani Elżbieta Kozak. Koordynatorem projektu jest Prezes Koła – Maria Stachura.
Zapraszamy wszystkich – nie tylko osoby doświadczające w swoim życiu trudności i ograniczeń związanych z niepełnosprawnością wzroku. Pragniemy nadal wspólnie tworzyć w naszej lokalnej społeczności nową szansę dla pogłębionej integracji środowiska osób dotkniętych dysfunkcją wzroku, ich rodzin, opiekunów i przyjaciół. Razem stwarzajmy okazję do twórczych spotkań w radosnej, życzliwej i pełnej wzajemnej akceptacji atmosferze.