W piątek, 14 września o godzinie 18.00 w Izbie Regionalnej w Kłaju będzie miała swoją kolejną odsłonę wystawa autorstwa Bogdana Mrówki pt.: „Raba – od źródeł do ujścia. Portret rzeki”. Wystawa została po raz pierwszy pokazana w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni na przełomie 2005 i 2006 r. Ekspozycja gościła także w Kazimierzu Dolnym i w Myślenicach.
Jak już pisaliśmy ekspozycja, składająca się z ponad półtorej setki fotogramów prezentowana była w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym i Muzeum Regionalnym w Myślenicach. Ideą przyświecającą muzeum bocheńskiemu jest bowiem, aby ekspozycję mogli zobaczyć mieszkańcy ośrodków położonych nad Rabą, począwszy od jej źródeł aż do ujęcia. W 2006 r. Starostwo Powiatowe w Bochni wydało efektowny album z najpiękniejszymi zdjęciami pokazanymi na wystawie, który wstępem opatrzył Jan Flasza.
Aby sportretować rzekę autor wystawy, Bogdan Mrówka puścił się jej brzegiem i nurtem metr po metrze od źródeł do ujścia. Nie wybierał tylko najbardziej efektownych fragmentów, lecz stworzył portret prawdziwy, wielowymiarowy. Wiadomo, że portret portretowi nigdy nierówny. Bywają malowane w taki sposób i po to, aby konterfekt wyrażał przede wszystkim, lub wyłącznie, piękno zewnętrzne modela. Portretujący dokonuje wtedy szeregu zabiegów, aby upiększyć, wygładzić, uszlachetnić, skorygować.
Dla autora tych zdjęć Raba od dzieciństwa stanowi rzekę bliską, zwłaszcza w okolicach Bochni. Jest polem obserwacji przyrodniczych, amatorskiego tropienia śladów przeszłości zagubionych w jej nurtach, fotografowania przez szereg lat chodenickich wschodów i zachodów. Ale autor nie ograniczył się do samego fotografowania. Penetrując nadrabskie tereny dotarł do wielu interesujących informacji topograficznych i historycznych, pozyskując je na ogół od miejscowej ludności. Za pomocą obiektywu stworzył szczególny zapis socjologiczny i kulturowy łowiąc nim swojskie krajobrazy i sceny z życia codziennego nadrabskiej krainy.
Bogdan Mrówka
Bogdan Mrówka urodził się 28 czerwca 1959 roku w Bochni. Tu uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego, zdając maturę w 1978 roku. W 1982 roku ukończył Policealne Studium Fotografii w Katowicach. Początkowo pracował w placówkach kulturalno-oświatowych na stanowisku instruktora fotografa, a następnie jako fotograf w Kierownictwie Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu, w zespołach kierowanych przez profesorów Alfreda Majewskiego oraz Przemysława Schaffera. Od roku 1986 pracuje jako fotograf w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni.
Brał udział w licznych wystawach fotograficznych. Zadebiutował na wystawie Niecodzienna codzienność w Rzezawie (1984). W 1988 roku zaprezentował w ramach obchodów 735-lecia lokacji Bochni wystawę Bocheńskie impresje w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, m. in. cykl Coraz więcej wody, które polecono zdjąć organizatorom wystawy. W 1989 roku zdobył I nagrodę w dziedzinie fotografii w konkursie „O solny laur”. W 1994 roku wziął udział w ogólnopolskiej wystawie fotograficznej krajobrazu górskiego w Nowym Targu. W 1998 roku otrzymał I nagrodę w konkursie „Bochnia i okolice”, zorganizowanym z okazji 70-lecia PTTK w Bochni. Kilkakrotnie uczestniczył w konkurach „Skarby Małopolski” organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W 2002 roku zdobył wyróżnienie, rok później w 2003 – II nagrodę. Jego zdjęcia publikowane były w wielu wydawnictwach, między innymi: Jan Matejko. Obrazy olejne. Katalog (Warszawa 1993), Sui campi di Galizia 1914 – 1917 (Roveretto 1997), Alfred Majewski, Zamek w Wiśniczu (Tarnobrzeg 1998), Paweł Valde-Nowak, Obłazowa Cave (Kraków 2003), Jacek Malczewski i inni…Katalog wystawy (Lublin 2003), Marcin Samlicki 1878- 1945. Przystanek Le Vigan. Katalog wystawy (Lublin 2004), Małopolska (Kraków 2005), Maria Rostworowska, Portret za mgłą (Kraków 2005). Ponadto w licznych wydawnictwach muzeum bocheńskiego, między innymi: Muzeum w Bochni. Przewodnik po zbiorach i ekspozycjach (Bochnia 2001), „Roczniku Bocheńskim”, w publikacjach z serii „Biblioteka Czwartkowych Spotkań Muzealnych”, w katalogach wystaw. Nadto w pismach: „Polityka”, „Poznaj Świat”, „Rota”, „Spotkania z Zabytkami”, „Wiadomości Bocheńskie”. Relację ze spływu pontonem opublikował w „Kronice Bocheńskiej” (2005 nr 9).