Józef Różyński – bocheński instrumentalista grający na harmonii guzikowej „Heligonce”, założyciel i kierownik Kapeli BOCHNIANIE, zdobył I miejsce na XLI Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest to już 8 Góralska Spinka zdobyta przez Pana Józefa, który wraz z Kapelą wystąpi jutro na krakowskim Rynku.
Zamiłowanie do folkloru Józef Różyński odziedziczył po swoim ojcu Bolesławie, który również był grajkiem ludowym, grającym na skrzypcach i harmonii guzikowej. Moja „Heligonka” liczy sobie ponad sto lat i jest pamiątką rodzinną odziedziczoną po tacie – mówi Pan Józef. Poszukując nowych utworów do repertuaru, Pan Józef spotyka się z osobami starszymi pamiętającymi przyśpiewki i utwory ludowe, spisuje je lub nagrywa nucone, następnie opracowuje aranżacje, w ten sposób ratuje od zapomnienia to, co nieuchronnie odchodzi w niepamięć.
KAPELA BOCHNIANIE – działający przy Miejskim Domu Kultury w Bochni zespół powstał w 1993 r., a jego założycielom przyświecał jeden cel: ocalić od zapomnienia stare melodie ludowe. Zespół ma w swoim repertuarze Polki, Oberki, Krakowiaki, Sztajerki, Walczyki i przyśpiewki ludowe, w tym około sto melodii i przyśpiewek ludowych „Krakowiaków Wschodnich”. Od rozpoczęcia swojej działalności Kapela konsekwentnie doskonaliła warsztat, co szybko zaowocowało sukcesami i nagrodami na konkursach, przeglądach i festiwalach, w których uczestniczyli. W ostatnich kilku latach Kapela zdobywa I miejsca na wszystkich przeglądach i konkursach regionalnych kapel ludowych w Małopolsce. Kapela reprezentuje Bochnię w Polsce i za granicą (występowali m.in. we Francji, Niemczech i na Słowacji), w swoim ma dorobku trzy kasety: „Na swojską nutę”, „Złote przeboje muzyki ludowej” oraz „Na bocheńską nutę” (ta ostatnia także w wersji CD). Oprócz indywidualnych koncertów Kapela akompaniuje podczas występów Zespołów Pieśni i Tańca „Bochnianie” oraz „Mali Bochnianie”.