Chcesz obejrzeć fascynujące książki z czasów Gutenberga, druki norymberskie, bazylejskie, weneckie, paryskie i lyońskie, unikatowe egzemplarze z wiśnickiego księgozbioru Piotra Kmity, stare atlasy i mapy z czasów odkrycia Ameryki przez Kolumba, pierwodruki polskie oficyn krakowskich epoki renesansu oraz inne osobliwości dawnej sztuki typograficznej serdecznie? Muzeum im. St. Fischera w Bochni zaprasza na spotkanie Kręgu Młodych Miłośników Starej Bochni, które odbędzie się w piątek, 16 lutego b.r. o godzinie 14.30.
W muzealnej kolekcji starodruków, liczącej obecnie kilkaset jednostek, są również cenne i rzadko notowane w zbiorach polskich inkunabuły – mówi Jan Flasza dyrektor bocheńskiego muzeum. Poza tym wyróżniają się wspaniale oprawne księgi szesnastowieczne z magnackiej biblioteki Piotra Kmity (1477 – 1553), właściciela Wiśnicza, drukowane w Bazylei, a pozyskane przez tego magnata o skłonnościach kulturalnych dzięki kontaktom z Erazmem z Rotterdamu – dodaje. Muzeum posiada 3 książki spośród 18 w ogóle zachowanych z imponującego księgozbioru Kmity. W muzealnych zbiorach bogato reprezentowane są również czołowe oficyny (XVI – XVIII w.) polskie (H. Wietora, Ł. Andrysowicza, J. Januszowskiego, J. Siebeneichera, Piotrkowczyków, Schedlów, P. Dufoura, M. Grölla) i obce (m. in. J. Rubeusa z Wenecji, A. Kobergera z Norymbergi, Jana z Paderborn, K. Plantina z Antwerpii, J. Frobena z Bazylei i jego sukcesorów). Wśród starodruków dotyczących górnictwa warto zwrócić uwagę na poświęcone kopalni bocheńskiej dzieło jezuity i utalentowanego poety łacińskiego Andrzeja Kanona (1613 – 1685) Fodinae Bochnenses lucubrationis poeticis ilustrate (1643) oraz na dwa anonimowe, unikatowe druki: Dyszkurs o teraźniejszym stanie Zupp Krakowskich i Na dyszkurs o stanie Zupp Krakowskich incerto Authore wydany prosty ale szczery szlachcica polskiego respons (1738).
Krąg Młodych Miłośników Starej Bochni działa od 2000 roku. Opiekę nad nim sprawują Muzeum im. prof. Stanisława Fischera oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni. Na najbliższe spotkanie organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych historią i tradycją miasta oraz wszystkich, których pasjonują starodruki.