Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza uprzejmie na spotkanie zatytułowane Bochnia i prawda o skarbie Inków w Polsce w niedzielę, 17 grudnia, o godzinie 16.00. bohaterem spotkania będzie reporter i pisarz Aleksander Rowiński, autor książki Przeklęte łzy słońca, będącej owocem wieloletnich i żmudnych poszukiwań, dotyczących prawdziwości legendy o skarbie Inków w Polsce.
Książka Przeklęte łzy słońca wydana została w 2006 roku przez Oficynę Literatów RÓJ. Aleksander Rowiński o swojej książce Przeklęte łzy Słońca:
Od przeszło 60 lat na temat pobytu Inków w Polsce i ukrycia tu części ich legendarnego skarbu pojawiła się niezliczona liczba publikacji prasowych i naukowych, powstały programy telewizyjne i filmy na całym świecie. Ta książka po raz pierwszy i jako jedyna omawia tę fascynującą wyprawę od początku do końca.
„Polski ślad” Inków przez wiele lat traktowano jako legendę. Żmudne wieloletnie poszukiwania reportera i pisarza Aleksandra Rowińskiego zebrane w jego ostatniej książce Przeklęte łzy słońca obierają drogę do prawdy o obecności potomków królewskiej dynastii Inków w Polsce i skarbie, który dotarł tu… i pozostał.
Istotną rolę w tym wątku odegrał związany z Bochnią Andrzej Benesz (1918 – 1976), z wykształcenia prawnik i archeolog. Wybitny działacz polityczny. Urodził się w Tarnowie, później mieszkał w Bochni, tu uczęszczał do gimnazjum, gdzie zdał maturę w 1936 r. Fakty te upamiętnia nazwa ulicy i tablica pamiątkowa na domu, w którym mieszkał. Jego postać związana jest z pasjonującą opowieścią o skarbie Inków ukrytym na zamku w Niedzicy i tajemniczym piśmie kipu, którego odczytanie ma umożliwić dotarcie do niezmierzonych bogactw. 31 VII 1946 r. Benesz odwołując się do rodzinnej tradycji odnośnie tego przekazu rzeczywiście odnalazł pod bramą wejściową zamku górnego w Niedzicy niewielką tubę, a w niej – skórzane rzemienie z węzełkowym pismem kipu oraz trzema złotymi blaszkami z napisami: Dunajecz, Vigo, Titicaca… Świadkiem tej sceny był Aleksander Prus – Bugayski z Bochni, uczestnik owej szczególnej ekspedycji.