Zapraszamy na interaktywny spacer Bocheńskim Szlakiem Solnym "Na Świecie" im. Świętej Kingi, po miejscach, których niejednokrotnie już nie ma, związanych z solną tradycją naszego miasta. Jak już informowaliśmy, 4 grudnia – w dzień patronki górników otworzyliśmy szlak solny . Ponad 60 osób zgromadziła ta impreza w caffeterii "Szuflada", gdzie obejrzeć można było multimedialną prezentację szlaku, od dziś na stronie www.bochnia.pl/nacl można po szlaku spacerować "w sieci".
NaCl – bocheński szlak solny "na świecie" im. św. Kingi został zrealizowany z budżetu Województwa Małopolskiego (uzyskał grant w konkursie "Małopolska Gościnna") przez Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, przy współpracy Wydziału Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Bochni. Łączy najważniejsze obiekty naziemne (istniejące, a także miejsca po obiektach nieistniejących), związane z historią bocheńskiej soli.
Termin "na świecie" oznacza w języku górniczym – na powierzchni. Świętej Kindze legenda przypisuje odkrycie soli kamiennej w Bochni w połowie XIII wieku. Tabliczkami z brązu, wpuszczanymi w chodniki oznaczono trasę wiodącą do kolejnych miejsc związanych z górniczym charakterem miasta.
Projekt NaCl – Bocheński szlak solny "na świecie" im. Świętej Kingi ma charakter rozwojowy, w tym roku zamontowano 40 płytek, oznaczając trasę od szybu Sutoris w dwie strony: do Zamku Żupnego (poprzez ogród salinarny) i do szybu Gazaris.
W punkcie wyjścia szlaku: na budynku Uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia zamieszczono tablicę z planem szlaku i opisem w trzech językach (fragment planu Bochni opracowanego przez firmę Nawigator oraz Wydział Promocji i Rozwoju Miasta). Po szlaku należy spacerować z przewodnikiem w dłoni, dostępnym w Biurze Obsługi Klienta Uzdrowiska Kopalni Soli, w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni oraz punkcie informacyjnym Urzędu Miejskiego (w holu magistratu).