Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o nadaniu przecznicy pomiędzy ulicą Kazimierza Brodzińskiego a Lasem Kolanowskim imieniem Stanisława Pachuty. Radni przerwali obrady aby uroczyście odsłonięto tablicę z nazwą ulicy. W ten sposób bocheńscy rajcy postanowili oddać hołd wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej w Warszawie, któremu dobro miasta rodzinnego całe życie leżało na sercu.
To głównie jemu Kopalnia Soli Bochnia zawdzięcza tytuł Pomnik Historii nadany decyzją Prezydenta RP w 2000 roku. Profesor Pachuta zabiegał o to wytrwale przez długi czas. Istotnym fragmentem tych działań stała się wystawa "Bochnia-starsza siostra Wieliczki", którą z jego inicjatywy muzeum bocheńskie zorganizowało przy współpracy z kopalnią w warszawskim Muzeum Techniki
Po jego śmierci, "Kronika Bocheńska" zamieściła biogram profesora, który przytaczamy poniżej.
"…Stanisław Pachuta urodził się 1 września 1923 roku w Kolanowie. W Bochni uczęszczał do szkoły powszechnej im. Kazimierza Brodzińskiego, a następnie do gimnazjum. Podczas okupacji pracował w biurze meldunkowym gminy Bochnia-Wieś. Jako członek Armii Krajowej zajmował się legalizowaniem i wystawianiem odpowiednich dokumentów dla uczestników konspiracji. Po wojnie był dwukrotnie aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.
Ze względu na wybuch wojny egzamin dojrzałości mógł złożyć z oczywistych względów już po jej zakończeniu – w 1946 r. w Krakowie. W 1951 r. ukończył studia na Wydziale Inżynierii Lądowo – Wodnej Akademii Górniczo-Hutniczej. Jako inżynier geodeta podjął pracę w Biurze Projektowo-Regulacyjnym Mierniczych Przysięgłych. Pracował też w Centralnym Biurze Projektów Kombinatu Miasta Nowa Huta.
Późniejszą pracę zawodową związał z wojskiem. W 1951 r. prowadził zajęcia z geodezji, kartografii i miernictwa w oficerskiej Szkole Topografów w Jeleniej Górze. Po jej rozwiązaniu został przeniesiony, w stopniu majora, do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W 1966 roku obronił pracę doktorską, habilitował się w 1980 r. na podstawie rozprawy "Zastosowanie techniki laserowej w geodezji". W Wojskowej Akademii Technicznej kierował Katedrą Geodezji i Topografii a następnie Instytutem Geodezji i Meteorologii. Po przejściu w stan spoczynku w 1991 r. pułkownik Pachuta nadal prowadził zajęcia dydaktyczne na Wydziale Geodezji Gospodarki Przestrzennej w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.
W swej działalności badawczej zajmował się przede wszystkim wykorzystaniem nowoczesnej techniki w geodezji, zwłaszcza laserów. Pod jego kierunkiem powstało szereg interesujących urządzeń, instrumentów mierniczych. prof. Pachuta był autorem cenionych opracowań naukowych, publikowanych również za granicą. Pracował w wielu gremiach naukowych, był członkiem paru komitetów Polskiej Akademii Nauk. Zmarł w Warszawie 22 marca 2003 r…"
Kronika Bocheńska, kwiecień 2003, nr 4 (132), rok XII (s.31,32)