Pod tym tytułem kryje się cykl imprez przygotowanych przez Małopolski Instytut Kultury w czterech miastach związanych z tą Świętą Niewiastą tj.: w Starym Sączu, w Bochni, w Krościenku oraz w Wieliczce. Do Bochni "Pierścień" zawita już w najbliższą niedzielę – 17 lipca. Myśl przewodnia bocheńskiej odsłony "Pierścienia świętej Kingi" brzmi "Sól, cukier – smaki cywilizacji".
Na potrzeby organizacji całej imprezy zostaną zamknięte ulice Solna i Sutoris. To właśnie w tym miejscu w godzinach od 11.00 do 17.00 odbędzie się targ smaków różnych, połączonych z kosztowaniem staropolskich potraw, dysputami na temat znaczenia soli na staropolskim stole oraz poszukiwaniem odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego słono płaciło się za sól, jak sól wygląda i do czego sól może służyć dzisiaj?
W godzinach od 10.00 do 14.00 będzie można zwiedzać bocheńskie Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, zaś między godziną 13.00 a 15.30 organizatorzy zapraszają na spacery po Bochni śladami św. Kingi (z przewodnikiem). Przed zwiedzającymi Bochnia odsłoni również swoje oblicze jako najstarszy polski ośrodek przemysłowy.
Od godziny 14.00 rozpoczną się spotkania w kawiarnianym ogródku Uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia. Jako pierwsza pogadankę o tradycjach staropolskiego stołu wygłosi Lidia Lukter – Krupińska. Na godzinę 15.00 zaplanowano czytanie legend o Świętej Kindze i legend górniczych – nie tylko dla dzieci. Zaś o godzinie 16.00 Jan Flasza wygłosi pogadankę o obecności tradycji św. Kingi w Bochni.
O godzinie 17.00 na dziedzińcu Muzeum im. prof. St. Fischera odbędzie się spektakl "Żywot św. Kingi" wg. scenariusza i w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. W publikacji "Pierścień Świętej Kingi – przewodnik po przygodzie" czytamy Pierścień Świętej Kingi – atrybut książęcej władzy, symbol wierności chrześcijańskim ideałom, legendarny znak zaślubin z solnym bogactwem – połączył cztery miasta: Stary Sącz, Bochnię, Krościenko i Wieliczkę. Otoczone troską, mądrością i miłością swej Pani rozkwitły w średniowieczu, by przez kolejne stulecia pełnić rolę ośrodków ożywiających Małopolskę. Naznaczone osobowością księżnej do dziś przechowują ślady minionych wydarzeń. Zapraszamy do odkrywania tajemnic pierścienia Świętej Kingi podczas czterech lipcowych weekendów.
Inauguracja cyklu nastąpiła 9 lipca w Starym Sączu, po Bochni "Pierścień" nawiedzi Krościenko (23-24 lipca – motto imprezy "Śladami ucieczki Św. Kingi") i Wieliczkę (30 lipca – motto imprezy "Sól – między fizyką a metafizyką"). Więcej informacji można znaleźć na stronach poświęconych projektowi "Pierścień Świętej Kingi" – http://www.mik.krakow.pl/Kinga/PSWK_html/