W tym roku, dokładnie 15 października 2005 roku minie 150 lat odkąd pierwszy pociąg wjechał na peron przy dworcu w Bochni. Właśnie owa rocznica skłoniła starostę bocheńskiego Ludwika Węgrzyna do interweniowania w PKP w sprawie remontu peronów jednego z najstarszych w Małopolsce węzłów kolejowych.
15 października 1855 roku do Bochni pociąg przyjechał kursem próbnym, natomiast oficjalnie do użytku "żelazną drogę" oddano w lutym roku następnego. Bochnia uzyskała wtedy połączenie kolejowe z Krakowem, Wiedniem i Dębicą, a po dalszej rozbudowie do Lwowa (w 1861 roku) i do Brodów (1869 roku).
Owo połączenie kolejowe już ówcześnie było bardzo ważnym wydarzeniem, a z perspektywy czasu należy je uznać za strategiczne dla gospodarczego rozwoju miasta. Wystarczy spojrzeć na kondycję gospodarczą miast, do których kolej nie dotarła.
Remont peronów, wykonany przez Zakład Linii Kolejowych polegał na wymianie nawierzchni na peronie (na kostkę brukową), odświeżono też wiaty oraz pomalowano przejście podziemne ciekawie komponując wykonane tam graffitti z odmalowanymi na nowo ścianami. Koszty tych prac to w sumie 200 tysięcy zł.
Obecnie władze miasta Bochni rozpoczęły rozmowy z PKP zmierzające do budowy nowego dworca PKS. Dzięki temu powstałby jeden duży kompleks komunikacyjny a teren pozostający po obecnym PKS zostałby w końcu doprowadzony do stanu przystającego XXI wiekowi.