Bardzo licznie przybyli mieszkańcy Bochni do muzeum, gdzie w sobotę 18 grudnia br., odbyło się spotkanie poświęcone tragicznym wydarzeniom jakie miały miejsce w Bochni 65 lat temu 18 grudnia 1939 roku, kiedy Hitlerowcy rozstrzelali ponad 50 osób pod laskiem Uzbornia.
Spotkanie rozpoczął Burmistrz Bochni Wojciech Cholewa mówiąc m. in. „18 grudnia 1939 roku powietrze nad Bochnią przeszyły salwy niemieckiego plutonu egzekucyjnego. Hitlerowcy zastrzelili pod Uzbornią ponad pięćdziesiąt osób, stosując nieludzką zasadę zbiorowej odpowiedzialności. Wyznaczyli w ten sposób miarę okrucieństwa, któremu poddana została ludność polska. Tragedia, jaka rozegrała się tamtego grudniowego dnia – pomimo, iż upłynęło od niej już 65 lat – wciąż silnie oddziałuje na naszą wyobraźnię (…).
Przygotowując się do świąt Bożego Narodzenia, które przecież są już tak blisko, winniśmy szczególną pamięć tym właśnie ludziom, którzy wtedy – po raz ostatni – zobaczyli Bochnię i jej zaśnieżone ulice, kiedy byli pędzeni na miejsce kaźni pod niemiecką eskortą.
Ważne, że tamten dramat jest wstrząsający dla wielu współczesnych Niemców. Mogliśmy to odczuć, kiedy nasi partnerzy z Bad Salzdetfurth w głębokim skupieniu oglądali ekspozycję w tym właśnie muzeum, która poświęcona jest egzekucji na Uzborni. 21 kwietnia 2001 roku – podczas Dni Partnerstwa jakie zorganizowaliśmy wtedy w Bochni, i kiedy podpisaliśmy umowę o partnerstwie pomiędzy Bochnią i Bad Salzdetfurth – zasadziliśmy równocześnie 16 dębów przyjaźni właśnie tam: na Uzborni. Uczyniliśmy to wspólnie z naszymi partnerami z Niemiec, słowackiego Kieżmarku, chorwackiego Cavtatu i amerykańskiego Roselle. Wszyscy mieliśmy w tym dniu świadomość bezmiaru tragedii, jaka rozegrała się tu przed kilkudziesięciu laty i potrzebę pamięci, ale zarazem wolę wyciągnięcia z niej wniosków na przyszłość… Pół roku temu na rynku bocheńskim stanął Peace Pole – Pomnik Pokoju, z czterojęzycznym napisem (także w języku niemieckim), w którego odsłonięciu uczestniczył burmistrz miasta Bad Salzdetfurth, Erich Schaper. To ważne fakty, które nie przesłaniając niezbędnej i życiodajnej perspektywy historycznej, są skierowane ku przyszłości.
Dramat Uzborni pozostaje niezwykle ważnym składnikiem zbiorowej pamięci Bochnian. Świadczy o tym także dzisiejsza Państwa obecność, i jego szeroka prezentacja w mediach. Świadczyć też będzie o tym nasza wspólna modlitwa podczas Mszy Świętej – za dusze rozstrzelanych pod Uzbornią 18 grudnia 1939 roku – która za kilkadziesiąt minut zostanie odprawiona w bazylice św. Mikołaja. W ten sposób bocheński Adwent 2004 roku nabiera szczególnej wymowy, tak, jak szczególnym był bocheński Adwent 65 lat temu…”
O Bochni września 1939 roku opowiadała Kustosz Janina Kęsek, następnie zebrani obejrzeli film dokumentalny pt. „Album – odwet na Bochni” Stanisława Trzaski, zrealizowany przez Telewizyjną Wytwórnię Filmową POLTEL w 1978 roku.
Dopełnieniem spotkania była ekspozycja wstrząsających zdjęć z egzekucji na Uzborni. Większość obecnych na spotkaniu uczestniczyła także w Mszy Świętej, jaką w intencji pomordowanych na Uzborni zamówił Burmistrz Bochni.