W środę, 6 października, przeddzień 70. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Bocheńskiej, Muzeum im. prof. Stanisława Fischera zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy „Puklerz złoty i łza krwawa”, prezentującej dzieje obrazu i jego kultu. Autorami ekspozycji są Jan Flasza i Janina Kęsek. Wernisaż rozpocznie się o godzinie 17.30.
Wystawę przygotowano z okazji jubileuszu koronacji obrazu , są jednak i szczególne powody, dla których autorzy wystawy skrupulatnie i z dużym wysiłkiem zgromadzili materiały dokumentujące historię obrazu i jego kultu.
We wprowadzeniu do wystawy zamieszczonym na zaproszeniu autorzy piszą: Puklerz to tarcza chroniąca od ciosów tego świata, którą wiernych zasłania od blisko czterech stuleci Matka Boska Różańcowa w Bochni. Podominikański budynek Muzeum i teren na którym się znajduje, stanowią istotny fragment dziejów obrazu. To właśnie do kościoła klasztornego OO. Dominikanów w Bochni, dziś już nie istniejącego, ofiarował ów obraz mieszczanin wielicki Krzysztof Bąkowski. I właśnie w tej świątyni miało miejsce trzykrotne zjawisko krwawych łez a specjalna komisja, powołana przez archidiakona krakowskiego Erazma Kretkowskiego, badała zdumiewające wydarzenie potwierdzające cudowność wizerunku.
Tu ukształtowało się więc bocheńskie sanktuarium maryjne, do którego ciągnęli pielgrzymi z Małopolski, Śląska, Spisza, Orawy, zaś repliki wizerunku dotarły nie tylko do nieodległych Biesiadek i Gosprzydowej, lecz także do Biecza, Dankowa w Jurze Krakowsko-Częstochowskej a nawet do Brzezin pod Łodzią i Wierzchów koło Sieradza. Po kasacie klasztoru w 1777 roku obraz przeniesiono do kościoła parafialnego św. Mikołaja, wznosząc dlań kaplicę przy nawie południowej. Jest jednak jeszcze jeden powód, dla którego prezentujemy tę właśnie wystawę, mianowicie taki, że autorem najobszerniejszego dotąd opracowania na ten temat obrazu, zatytułowanego "Matka Boska Bocheńska i jej kult na tle życia religijnego w dawnej Bochni", jest założyciel i patron muzeum bocheńskiego Stanisław Fischer.
Wystawie towarzyszy wydawnictwo autorstwa Jana Flaszy pt. "Puklerz złoty i łza krwawa. Z dziejów obrazu Matki Bożej Bocheńskiej".