Na dzisiejszej sesji bocheńscy radni zapoznali się, oprócz informacji nt. przygotowania miasta do pozyskania środków z Unii Europejskiej (pisaliśmy o tym szerzej dwa dni temu), także z informacjami nt. realizacji "Programu Gospodarowania Odpadami" na terenie miasta oraz z projektem rozwiązań komunikacyjnych w centrum Bochni.
Jak wynika z informacji przedstawionych przez Wydział Architektury Gospodarki Komunalnej i Inwestycji na terenie naszego miasta umowy na usługi w zakresie odbioru odpadów komunalnych ma podpisane 3.814 osób fizycznych. Zaś w samym tylko 2003 r. roku zawarto 160 nowych umów z osobami fizycznymi oraz 50 umów z podmiotami gospodarczymi. Jest to niewątpliwie wynik intensywnych kontroli, jakie Straż Miejska realizuje od grudnia ubiegłego roku, a które polegają m.in. na sprawdzaniu posiadania aktualnych umów na odbiór odpadów komunalnych i ich realizacji.
Jednym z najważniejszych celów bocheńskiego programu jest selektywna zbiórka odpadów u źródeł, stąd też na terenie miasta ustawionych jest 15 kompletów pojemników typu dzwon o pojemności 2 m3 każdy (tj. na papier – w kolorze niebieskim, na plastik/pet – w kolorze czerwonym oraz na szkło bezbarwne – w kolorze białym), a ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska w styczniu 2004 roku zakupiono 31 szt. pojemników (tj. 4 komplety pojemników w kolorach czerwonym, białym, niebieskim i zielonym, oraz 15 szt. pojemników zielonych – na szkło kolorowe). Ich ustawienie w terenie nastąpi po przygotowaniu placów (utwardzeniu), gdy pozwolą na to warunki atmosferyczne.
Ponadto od kwietnia 2002 roku Bocheńskie Zakłady Usług Komunalnych Sp. z o.o. prowadzą zbiórkę odpadów plastikowych u źródła. Mieszkańcy miasta otrzymują worki na odpady plastikowe, a po ich wypełnieniu BZUK Sp. z o.o. odbiera je bez dodatkowych opłat. Zaś od 1 marca 2003 roku prowadzona jest dodatkowo stała zbiórka odpadów plastikowych w szkołach podstawowych , gimnazjach, szkołach średnich oraz przedszkolach, pojemniki ustawione są także na płycie Rynku i na dziedzińcu Urzędu Miejskiego. W sumie jest to 25 szt. pojemników o objętości 1 m3 , których zakup sfinansował Urząd Miejski, a ich bezpłatnym opróżnianiem, po wypełnieniu odpadami, zajmuje się BZUK Sp. z o.o.
W celu rozwiązania problemu, jakim dla mieszkańców gminy są odpady wielkogabarytowe, Urząd Miejski w Bochni raz w roku organizuje akcję świątecznego – wiosennego sprzątania polegającą na bezpłatnym usuwaniu tego typu odpadów. W centrum miasta ustawionych jest 250 szt. koszy ulicznych, których opróżnianiem zajmuje się BZUK Sp. z o.o. na postawie zawartej umowy. Niejednokrotnie jednak zaobserwować można smutne zjawisko podrzucania śmieci do koszy ulicznych, czy to przez mieszkańców, czy to przez drobne podmioty gospodarcze np. sklepy, kioski, itp. Może to skłaniać do postawienia sobie następującego pytania, czy liczba tych koszy nie jest zbyt duża?
Konieczne zmiany w systemie odbioru odpadów komunalnych i możliwości odzysku surowców wtórnych, według władz miasta powinny objąć m.in.:kontynuację selektywnej zbiórki odpadów u źródła – konieczne jest m.in.: przystąpienie do zbiórki papieru i szkła (bezbarwne i kolorowe – segregowane oddzielnie) poprzez system workowy w zabudowie jednorodzinnej,
rozwiązanie problemu utylizacji odpadów azbestowych na terenie miasta,
kontynuację czynności kontrolnych i dyscyplinujących zarówno mieszkańców, jak i podmioty gospodarcze, zwłaszcza te które nie uczestniczą w systemie zbiórki odpadów, o czym świadczą liczne niestety dzikie wysypiska śmieci,
zwiększenie częstotliwości zbiórki odpadów wielkogabarytowych,
kontynuację działań związanych z edukacją ekologiczną we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Z kolei mgr inż. Stanisław Albricht – prezes krakowskiej Pracowni Planowania i Projektowania Systemów Transportu ALTRANS przedstawił bocheńskim rajcom projekt rozwiązań komunikacyjnych w centrum miasta. Po przeanalizowaniu stanu obecnego oraz wykonaniu stosownych badań i pomiarów ruchu (firma wykonała m.in.: tzw. międzysektorową więźbę ruchu, która pokazuje miejsca największego natężenia ruchu w mieście) zaproponował on kilka ważnych rozwiązań. Zdaniem krakowskich specjalistów od inżynierii ruchu drogowego w I etapie należy podjąć następujące działania:uporządkować oznakowanie poziome i pionowe w mieście (na ulicach są bowiem znaki, które obowiązywały jeszcze w latach 80.tych),
przystąpić do zmiany zarządców niektórych dróg (tak aby sytuacja była jasna, funkcjonalna i zrozumiała dla wszystkich zainteresowanych stron)
dokonać zmian organizacji ruchu w centrum miasta, m.in.: wyłączyć z ruchu samochodowego północną pierzeję bocheńskiego Rynku oraz kilka uliczek w centrum (ul. Solna, Wąska, fragment ul. Sądeckiej), ustalić nowe ulice jednokierunkowe, ograniczyć prędkość i tonaż samochodów, które będą mogły poruszać się w śródmieściu, a także wytyczyć i oznakować fragment ścieżki rowerowej biegnącej przez centrum (reszta tras rowerowych wyznaczonych w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego wymaga bowiem budowy nowych ciągów komunikacyjnych).
W II etapie należy przystąpić m.in. do budowy północno-zachodniej obwodnicy miasta, która docelowo miałaby być drogą wojewódzką, a co za tym idzie wzrosłyby szanse na pozyskanie środków na jej realizację w ramach kontaktu wojewódzkiego. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, budowa wzbudzającej jak dotąd wiele kontrowersji tzw. drogi śródmiejskiej, nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych, co najwyżej daje nowe miejsca parkingowe, których w centrum Bochni jest ok. 600 i które w godzinach szczytu (między 11.00 a 13.00) są wykorzystane do maksimum.
Po zakończeniu prac nad projektem, co ma nastąpić w ciągu tygodnia, Burmistrz Miasta zamierza przygotować projekt wieloletniego planu działań w zakresie nowo – proponowanych rozwiązań komunikacyjnych, a także rozpocząć starania w celu przekonania Marszałka Województwa do proponowanych zmian biegu drogi wojewódzkiej i pozyskania środków na budowę nowej, ważnej dla miasta arterii komunikacyjnej.