Już dziś w Urzędzie Miejskim w Bochni odbędzie się spotkanie, którego celem będzie wypracowanie wspólnego stanowiska wszystkich gmin subregionu bocheńskiego w sprawie rozbudowy i modernizacji Zakładu Uzdatnia Wody, z którego korzysta ponad połowa mieszkańców powiatu bocheńskiego.
Sprawa jest bardzo poważna, gdyż od kilku lat woda pitna z bocheńskich wodociągów nie spełnia nowych norm jakościowych, zwłaszcza po wydanym w listopadzie 2002 roku rozporządzeniu ministra zdrowia dostosowującym polskie normy do wymogów Unii Europejskiej. Stąd też zachodzi pilna potrzeba poprawy jakości wody podawanej do spożycia mieszkańcom całego subregionu bocheńskiego (przypomnijmy, że Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. podaje i uzdatnia wodę pitną dla mieszkańców Bochni oraz gmin: Rzezawa, Bochnia i Drwinia – łącznie zaopatrując ponad 63 tys. mieszkańców). Efekt ten można osiągnąć tylko poprzez rozbudowę i gruntowną modernizację Zakładu Uzdatniania Wody, jednakże całkowita wartość tego zadania wynosi prawie 37 mln zł, co znacznie przewyższa możliwości finansowe zarówno bocheńskiego MPWiK, jak i miasta Bochnia. Należy podkreślić, że na to zadanie miasto posiada aktualne pozwolenia na budowę i może niezwłocznie przystąpić do robót budowlanych.
Nic więc dziwnego, że Bochnia czyni usilne starania o pozyskanie środków na dofinansowanie realizacji tego przedsięwzięcia z funduszy Unii Europejskiej. Są już pierwsze pozytywne efekty tych działań. Wniosek pn.: „Rozbudowa i Modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody dla Miasta Bochni i subregionu bocheńskiego” uzyskał wstępną akceptację w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, co oznacza, że są duże szanse, aby na jego realizację pozyskać środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego [ERDF], a tym samym dofinansowanie UE może sięgnąć 70 – 75% kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia.
Z kolei wniosek pn.: „Kompleks Infrastrukturalny dla Miasta Bochni i subregionu bocheńskiego” został zaakceptowany przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Zarząd Województwa Małopolskiego i w chwili obecnej jest poddawany ocenie przez Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Oznacza to, że także ten wniosek – obejmujący swym zakresem oprócz modernizacji ZUW, także dokończenie budowy 7,5 km odcinka magistrali wodnej oraz budowę ok. 68 km kanalizacji sanitarnej, ciśnieniowo-grawitacyjnej – ma również duże szanse na dofinansowanie – tym razem ze środków Funduszu Spójności (w tym przypadku wysokość udziału UE może sięgnąć 80 – 85% kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia).
W takiej sytuacji możliwe jest, że obydwa projekty uzyskają akceptację właściwych funduszy UE. Wówczas miasto i pozostałe gminy subregionu będą musiały zdecydować, z którego z nich skorzystać, nie wolno bowiem finansować tego samego zadania z dwóch unijnych źródeł.