W najbliższą niedzielę 11 stycznia przed bocheńskimi kościołami wolontariusze Bocheńskiego Hospicjum przeprowadzą kwestę na zakup sprzętu dla osób nieuleczalnie chorych objętych ich opieką. Jest to lokalna alternatywa do ogólnopolskiej akcji "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy".
Przedstawiamy stanowisko Burmistrza Bochni dotyczące akcji "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy":
Szanowni Państwo, Mieszkańcy Bochni
W bieżącym roku miasto Bochnia nie włączy się w akcję "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Decyzję tą podjąłem po stwierdzeniu nieprawidłowości, jakie powstały podczas ostatniego finału tej akcji w naszym mieście, gdy blisko połowa środków zebranych przez dzieci i młodzież do puszek, zamiast pomóc chorym dzieciom, pokryła koszty organizacji koncertów i honoraria artystów. Takie rozwiązanie zostało zaakceptowane przez centralny sztab "Wielkiej Orkiestry" w Warszawie, co rzuca cień na uczciwość i rzetelność akcji prowadzonej przez pana Jerzego Owsiaka.
Oczywiście, ze względów formalnych nie można zabronić zbierania pieniędzy przez kwestorów "Wielkiej Orkiestry" na terenie miasta Bochni, ponieważ fundacja ma zgodę na kwestę na terenie całego kraju wydaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, ale w niedzielę 11 stycznia na terenie Bochni pojawią się też wolontariusze zbierający środki na zakup sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla pacjentów nieuleczalnie chorych objętych opieką Hospicjum Domowego im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni.
Wierzę, że pomoc, którą Państwo udzielicie, ulży w cierpieniu wszystkim ciężko chorym z terenu Bochni i okolic.
Burmistrz Miasta
/-/ Wojciech Cholewa
Bocheńskie TPCh Hospicjum powstało 15 lutego 1999 roku przyjmując za patrona błogosławionego Edmunda Bojanowskiego, który osobiście opiekował się ciężko chorymi, a później założył zgromadzenie sióstr służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, któremu polecił między innymi kontynuację jego zadania. Od 1913 roku siostry prowadziły w Bochni pracę opiekuńczą nad chorymi.
Chcąc kontynuować tę działalność Towarzystwo Przyjaciół Chorych od 2000 roku prowadzi na terenie Bochni Hospicjum Domowe, pomagające nieodpłatnie w opiece nad ciężko chorym w jego miejscu zamieszkania oraz wypożyczanie sprzętu medycznego. Aby stworzyć system pomocy dla chorych na terenie powiatu bocheńskiego, podjęto decyzję o rozpoczęciu budowy hospicjum stacjonarnego w Bochni.
Dotychczasowa działalność TPCh opiera się na pracy wolontariuszy, składkach członkowskich oraz funduszach uzyskanych w kwestach. Wierzymy, że wyrazicie Państwo solidarność i współczucie z osobami dotkniętymi ciężkim cierpieniem i dzięki swojej ofiarności pomożecie im żyć godnie do końca.
Dar finansowy na cele TPCh im. Edmunda Bojanowskiego można odliczyć od podatku dochodowego – podstawa prawna:
Osoby fizyczne – art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. O podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. nr 90 z 1993 r. z późn. zm.)
Osoby prawne – art. 18 ust. 1 pkt 1 lit. B, ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 106 z 1993 r. poz. 482 z późn. zm).
Wpłat z dopiskiem: Na budowę Hospicjum można dokonywać na konto BPH PBK S.A. Oddział w Bochni 50 1060 0076 0000 3200 0051 3226.