Bocheński Jubileusz 750-lecia miasta Bochni dobiega końca. Spinającymi całoroczne obchody klamrami są: Uroczysta Sesja Rady Miejskiej, zwołana w dokładną rocznicę nadania Bochni praw miejskich 27 lutego, oraz Bocheński Dzień Świętego Mikołaja obchodzony 6 grudnia.
Patronat Św. Mikołaja jest wyjątkowo szeroki i obejmuje: dzieci, sieroty, kancelistów parafialnych i notariuszy, uczonych, żeglarzy, marynarzy, rybaków, flisaków, bednarzy, piwowarów, młynarzy, piekarzy i cukierników, kupców, jeńców i więźniów, strażników, podróżnych, studentów, panny bez posagu pragnące wyjść za mąż, młode małżeństwa. Chroni przed sztormem, zarazą, mrozem, śniegiem, ogniem i wilkami. Czczą go jako swego patrona Antwerpia, Aberdeen, Berlin i Moskwa.
Kult Świętego w szczególny sposób rozwinął się we włoskim Bari, gdzie w 1087 roku, w obawie przed mahometanami, przeniesiono jego szczątki. Niezwykłą czcią otaczany jest Św. Mikołaj w Kościele Wschodnim w Grecji, Bizancjum i na Rusi, co znalazło wyraz w niezliczonych ikonach. W sztuce zachodnioeuropejskiej ukształtował się popularny przekaz ikonograficzny postaci rozdającej dary, najczęściej w postaci trzech złotych kul, niekiedy grudek złota położonych na trzymanej w ręku księdze. Czasem są to trzy niewielkie chleby lub trzy sakiewki z darami.
Stosunkowo rzadko wspomina się o tym, że św. Mikołaj jest również patronem górników. Potocznie sądzi się, że ludziom pracującym pod ziemią patronuje przede wszystkim Św. Barbara, a w przypadku górników solnych Św. Kinga. Wiedząc o tym, że i Mikołaj jest patronem górniczego stanu łatwiej zrozumiemy, dlaczego właśnie jego wezwanie nosi najstarsza świątynia Bochni.
Obranie Św. Mikołaja za patrona dla bocheńskiego kościoła ma bowiem bezpośredni i naturalny związek z odkryciem w Bochni soli kamiennej, co przed 750 laty przesądziło, że stała się miastem. Imię Św. Mikołaja noszą także kościoły parafialne w Żegocinie i w Brzeziu, jego wyobrażenia znajdziemy w kapliczkach, na postumentach licznych figur i krzyży przydrożnych, w krajobrazie Pogórza i doliny nadwiślańskiej, co dowodzi czci jaką mu od stuleci oddawano na tym terenie.
Podczas uroczystości kończących Jubileusz 750-lecia Miasta Bochni wypełniona zostanie Uchwała Rady Miejskiej, podjęta przez aklamację podczas uroczystej sesji inaugurującej jubileusz. Ksiądz Arcybiskup Henryk Nowacki, Nuncjusz Apostolski w Republice Słowacji odbierze tytuł Honorowego Obywatela Królewsko – Górniczego Miasta Bochni. Całość obchodów zwieńczy uroczysta Msza Święta w niedzielę, 7 grudnia, msza będzie transmitowana przez Telewizję Polonia.
Zakończenie Roku Jubileuszowego
Bocheński Dzień Świętego Mikołaja
PROGRAM:
Sobota, 6 grudnia 2003 roku
godz. 10.00 – Kościół pw. Św. Pawła Apostoła
odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II
godz. 15.00 – Oratorium Świętej Kingi
Uroczyste wręczenie aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Królewsko – Górniczego Miasta Bochni Księdzu Arcybiskupowi Henrykowi Nowackiemu – Nuncjuszowi Apostolskiemu w Republice Słowacji.
godz. 16.30 – Muzeum im. Stanisława Fischera
Otwarcie wystawy medali, numizmatów i okazów filatelistycznych, związanych z 25-leciem pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, przekazanych Muzeum przez Arcybiskupa Henryka Nowackiego
Nadanie tytułu "a;Benefactor musei"a; A. D. 2003
Otwarcie wystawy "a;Święty Mikołaj – patron dyskretnej filantropii"a;, świętomikołajowy koncert Kwartetu ARCO
Wypalenie rzeźby ceramicznej "a;Święty Mikołaj"a; artysty plastyka Eugeniusza Molskiego
godz. 18.00 – Bazylika pw. Św. Mikołaja
Uroczysta msza święta kończąca odpust u św. Mikołaja
Niedziela, 7 grudnia 2003
godz. 13.00 – Bazylika pw. Św. Mikołaja
Uroczysta msza święta kończąca jubileusz 750-lecia miasta Bochni transmitowana przez TV Polonia.