W piątek, 25 stycznia w bocheńskim Muzeum im. Stanisława Fischera odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy – wystawy trzech autorów: Nikifora Krynickiego, Mariana Włosińskiego – wieloletniego opiekuna Nikifora i Kashinatha Chauhana „indyjskiego Nikifora”.
W tym samym czasie w kinie Regis będzie można obejrzeć dwa filmy reżyserowane przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Plac Zbawiciela” (o godz. 17.00) i „Mój Nikifor” (o godz. 20.00), pomiędzy projekcjami zaplanowano spotkanie z twórcami obrazów (o godz. 19.30).
Gdy w 1963 roku Marian Włosiński odwiedził rodzinną Bochnię, przywiózł ze sobą Nikifora. Ten zaś po powrocie do Krynicy odtworzył w rysunku to, co zobaczył: charakterystyczny dla miasta kościół św. Mikołaja ze stojącą obok drewnianą dzwonnicą. Właśnie ta praca została podarowana przez Włosińskiego naszemu Muzeum, podczas pamiętnego spotkania z bocheńską publicznością 28 października 2004 roku. – pisze we wstępie do zaproszenia Jan Flasza – Marian Włosiński mówił wtedy zarówno o Nikiforze, którym się niegdyś opiekował, jak i o filmie „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze. Był bardzo zaangażowany w realizację tego pięknego obrazu, powstałego na kanwie jego własnych wspomnień. Jakiś czas później twórcy filmu odwiedziwszy indyjskie Pune odkryli przypadkowo kogoś, kto bardzo przypominał im Nikifora – genialnego czyścibuta-artystę Kashinatha Chauhana. Jego niezwykłe prace pokazano po raz pierwszy w Polsce w lubelskiej Galerii Sztuki „Wirydarz”. Dziś te rozmaite, bliskie i bardziej odległe, konteksty Nikifora stykają się w Bochni, gdzie w 1923 roku przyszedł na świat Marian Włosiński.
Wernisaż wystawy rozpocznie się w piątek, 25 stycznia o godzinie 17.30, w ramach wernisażu zaplanowano spotkanie z Joanną Kos-Krauze i Krzysztofem Krauze twórcami filmu „Mój Nikifor”. Spotkanie dedykowane pamięci Mariana Włosińskiego (1923 – 2005) w 85. rocznicę urodzin.
Obrazy Nikifora pochodzą ze zbiorów Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni; prace Mariana Włosińskiego pochodzą ze zbiorów rodziny artysty, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Uzdrowiska Krynica-Żegiestów S.A. Prace Kashinatha Chauhana są własnością państwa Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.