Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z prof. Danielem Dudą – kapitanem żeglugi wielkiej, Honorowym Ambasadorem Królewsko-Górniczego Miasta Bochni połączone z chrztem książki pt.: „Z dziejów polskiej administracji morskiej w latach 1918 – 1928”. Laudację wygłosi Jan Flasza dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 22 lipca o godzinie 18.00.
Daniel Duda – profesor, doktor, kapitan żeglugi wielkiej. Urodził się 14 lipca 1933 roku w Bochni. Ukończył Państwową Szkołę Morską w Gdyni (w 1963 roku otrzymał dyplom kapitana żeglugi wielkiej) i Wydział Nawigacyjny Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie w 1965 roku. W 1969 roku obronił pracę doktorską, w 1977 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, od 1999 roku jest profesorem zwyczajnym. W latach 1966 – 1969 pełnił obowiązki kapitana portu w Gdyni. Od 1969 do 1972 roku był dziekanem Wydziału Nawigacyjnego tamtejszej Wyższej Szkoły Morskiej, zaś w latach 1972 – 1981 rektorem tej uczelni. Nadal związany z uczelniami (Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni), urzędami i instytucjami zajmującymi się problematyką morską, m. in. z Urzędem Morskim w Gdyni. Kierował tam sprawami bezpieczeństwa żeglugi statków morskich (kierownik Zespołu Bezpieczeństwa Żeglugi Gdynia-Oksywie) oraz ochroną środowiska i rybołówstwa w polskiej strefie brzegowej. W latach 1990 – 1998 dyrektor Pionu Inspekcji Morskiej Urzędu Morskiego w Gdyni. Jest członkiem Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk. Wieloletni prezes zasłużonego Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, członek Ligi Morskiej i Rzecznej – Komandor Kapituły „Pierścienia Hallera”. Od 2006 roku Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochni. Ma znaczne zasługi w promowaniu spraw morza i w docieraniu z nimi do opinii publicznej. Uczestniczył przez wiele lat w pracach rady naukowej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Należy do najznakomitszych znawców zagadnień morskich w naszym kraju, jest autorytetem w skali międzynarodowej. Posiada na swoim koncie ponad 150 publikacji fachowych (w tym ponad trzydzieści książek), a także wypromowanie kilkudziesięciu doktorów i prawie dwóch setek magistrów. Jest zarazem i praktykiem, gdyż, jako kapitan kilku statków, spędził w sumie na morzu kilkanaście lat.
Mieszka na stałe w Gdyni, lecz nadal związany jest emocjonalnie ze swoim rodzinnym miastem, które systematycznie odwiedza. Od szeregu lat przekazuje cenne pamiątki, medale, wydawnictwa (także napisane i redagowane przez siebie), poświęcone tematyce morskiej Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, w którym już trzykrotnie wygłosił wykłady o tematyce morskiej (ostatni 26 czerwca 2004 roku, z okazji podpisania umowy o partnerstwie pomiędzy miastami Bochnią i Roselle (USA) – Pomoc nadeszła morzem. Przyczynek do powstania II Rzeczypospolitej. Wyjątkowo cennym darem dla muzeum bocheńskiego jest pełna dokumentacja techniczna statku m/s „Bochnia” z lat 1976 –1995, która pozwala na sporządzenie pełnej monografii technicznej tej jednostki. Wydawnictwa o tematyce morskiej prof. Daniel Duda przekazuje również systematycznie Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz I Liceum Ogólnokształcącemu im. Króla Kazimierza Wielkiego.