3 sierpnia w Chodenicach odbędą się imprezy memoriałowe poświęcone Janowi Kaczmarczykowi ps. „Baca”. Oficjalne uroczystości zwyczajowo rozpocznie Msza Święta w kaplicy w Chodenicach o godzinie 10.00.
Dalsze uroczystości odbędą się pod obeliskiem upamiętniającym tragiczną śmierć mjr BACY przy ul. mjr Bacy. Zaraz po nich rozpocznie się turniej szachów błyskawicznych w ośrodku TKKF nad Rabą oraz zawody konne.
Od godziny 14.00 rozpocznie się impreza plenerowa na boisku w Chodenicach towarzysząca biegom memoriałowym. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje: pokazy, zabawy dla dzieci, konkursy, loterię. Z koncertem wystąpi zespół "Omen" a imprezę zakończy podniebna dyskoteka.
Program imprez memoriałowych:
niedziela, 3 sierpnia 2008
10.00 – Msza Święta w intencji mjr Jana Kaczmarczyka „Bacy” w kaplicy w Chodenicach
11.00 – przejazd pod obelisk mjr Bacy
11.15 – apel poległych, okolicznościowe przemówienia, składanie kwiatów
12.00 – otwarcie turnieju szachów błyskawicznych
12.30 – otwarcie zawodów konnych
15.00 – start memoriałowego biegu dzieci
16.00 – start memoriałowego biegu głównego
17.30 – dekoracja zwycięzców biegów memoriałowych
od 14.00 – impreza plenerowa na boisku
ok. 20.00 – losowanie nagród w loterii
20.30 – koncerty i dyskoteka
W trakcie imprezy zastanie przeprowadzony konkurs wiedzy o majorze "Bacy", a wolontariusze będą prowadzić kwestę na operację serca Mateuszka Rynducha z Bochni.
JAN KACZMARCZYK ps. "Baca"
Urodził się 3 VI 1912 r. w Chodenicach jako syn Jana i Katarzyny z Pałkowskich. Jego rodzina znana była z tradycji patriotycznych i wojskowych. Ojciec zginął podczas działań wojennych I wojny światowej. Młody Jan chodził najpierw do szkoły powszechnej a później gimnazjum w Bochni, gdzie w 1932 r. zdał maturę. Po maturze, za namową swego stryja pułkownika, wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie, a następnie został przydzielony do 45 pp w Równem na Wołyniu, gdzie pełnił służbę dowódcy plutonu konnych zwiadowców. W tej formacji w stopniu porucznika walczył we wrześniu 1939 r. na Pomorzu. Po rozbiciu oddziału szczęśliwie uniknął niewoli niemieckiej (zbiegł z transportu jeńców) i wrócił do Chodenic, gdzie podjął pracę w rodzinnym gospodarstwie.
Szybko nawiązał kontakt z tworzącym się podziemiem, wchodząc w szeregi Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej. Pod koniec 1943 r. mianowany został dowódcą III batalionu "Motyl" i przyjął okupacyjny pseudonim „Baca”. Wśród podwładnych darzony był wielkim szacunkiem i dla wielu był niepodważalnym autorytetem. Był żonaty z Pauliną z Polaków, z którą miał córkę Janinę. Zginął 5 VIII 1944 roku ujęty przez oddział pościgowy grupy Azerów z oddziału „Galizien”, toczący walkę z grupą partyzancką oddziału AK Alojzego Świerkota "Rysia" w czasie przeprawy przez Rabę. Na trzeci dzień po tragicznej śmierci, pochowano go w asyście żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Bochni.
Awansowany został pośmiertnie do stopnia majora i odznaczony Orderem Virtuti Militari i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Miejsce gdzie został zabity upamiętnia pomnik wzniesiony w 1959 r. przy ulicy Wodociągowej. Imieniem tego bohaterskiego syna Ziemi Bocheńskiej nazwana została jedna z bocheńskich ulic.
Od 15 lat w rocznicę tragicznej śmierci Jana Kaczmarczyka „BACY”, organizowany jest Memoriał Majora Bacy, w ramach którego uroczystościom patriotycznym towarzyszą imprezy sportowe: biegi uliczne dzieci, młodzieży i dorosłych, turniej szachowy oraz zawody konne.