Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni uruchomiła nową formę wypożyczeń „książek mówionych” – książek zapisanych w systemie cyfrowym
na kartach compact flash, a odtwarzanych przez „czytaka”.
Nawiązując współpracę z Biblioteką Spółdzielni „Nowa Praca Niewidomych” w Warszawie oraz Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym LARIX w Warszawie, pozyskano bezpłatnie program biblioteczny do obsługi i rejestracji wypożyczeń oraz ponad 100 tytułów książek.
Nowa oferta skierowana jest głównie do czytelników niewidomych i słabo widzących, ale również do wszystkich posiadających odtwarzacze „czytak”. Książki zapisywane są na małych kartach elektronicznych. Na jednej, o pojemności 1 GB, mieści się do 70 godzin nagrania. Po skończeniu czytania, kartę zapełnia się nowymi nagraniami.
Czytak działa podobnie jak magnetofon, odtwarza książkę, zatrzymuje ją w dowolnym momencie i od niego zaczyna kolejne odtwarzanie. Nagranie można przewijać, przechodzić między odcinkami danej książki lub między różnymi książkami. Na jednej karcie można zapisać kilka książek. Czytak odtwarza też stereofoniczną muzykę w popularnym formacie mp3. Nagrań odsłuchuje się z wbudowanego głośnika lub przez słuchawki. Można też Czytaka podłączyć do domowego zestawu audio. Czytak zasilany jest z zasilacza lub akumulatorów, łatwy do przenoszenia. Pozwala na odtwarzanie książek w dowolnym miejscu, w podróży czy na urlopie. Jest w pełni przystosowany do obsługi przez osoby niewidome i słabo widzącej, niewielki i prosty w obsłudze.
Książki mówione na „czytaka” udostępniane i zgrywane są w Dziale Zbiorów Audiowizualnych w godzinach pracy wypożyczalni audio. Biblioteka poleca swoim czytelnikom: powieści obyczajowe, historyczne, reportaże, pamiętniki oraz powieści dla dzieci i młodzieży.
Na początku października zostanie utworzony punkt biblioteczny „książki mówionej” w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych Koło w Bochni, przy ul. Regis 1, gdzie dyżurujący bibliotekarz będzie świadczył usługę zgrywania książek.