Blisko 160 uczestników zgromadziła podziemna konferencja archiwalno – historyczna „Archiwa Europy Środkowej – wspólne dziedzictwo, wspólna przyszłość”, która w miniony piątek odbyła się w komorze „Ważyn” bocheńskiej kopalni soli. Gośćmi konferencji byli archiwiści z całej Polski, a także z Czech, Słowacji, Węgier, Włoch, Ukrainy i Rosji.
W liście skierowanym do uczestników konferencji burmistrz Bogdan Kosturkiewicz napisał m.in. takie słowa: „Nieprzypadkowo za jeden z przystanków waszego kilkudniowego spotkania zostało wybrane nasze miasto, a w nim kopalnia, będącą łącznikiem pomiędzy „starymi a nowymi czasy”, bo tu, jak w soczewce, skupiały się procesy, będące w obszarze Państwa zainteresowań. Mam tu na myśli przepływ ludzi i idei. Miasto, którego 755-lecie obchodziliśmy niedawno, zostało założone przez ludzi przybyłych z różnych kręgów kulturowych, jednak, jak pokazały lata późniejsze, wszystkim wyszło to na dobrze. Podobnie rzecz miała się z kopalnią (jej 760-lecie będziemy obchodzić za kilka dni) – gdyby nie pomoc cudzoziemskich (w tym przypadku – francuskich) fachowców w zakonnych habitach w walce z siłami natury – prawdopodobnie nigdy nie usłyszelibyśmy o bocheńskiej solnej żupie.”
Na konferencji wielokrotnie wspomniana została postać węgierskiej księżniczki – świętej Kingi, szczególnie mocno związanej z naszym solnym grodem. W podziemiach bocheńskiej kopalni referaty wygłosili:
- Prof. dr hab. A. Jodłowski, Kraków – „Początki warzelnictwa na terenie żup krakowskich”,
- Dr J. Piotrowicz, Bochnia – „Czas i miejsce powstania kopalni soli w Bochni w świetle legendy o pierścieniu św. Kingi i faktów historycznych”,
- Mgr J. Potasz, Bochnia – „Wkład cudzoziemców w dzieje Bochni”,
- Dr hab. T. Wojciechowski, Bochnia – „Wpływ żupy solnej na rozwój Bochni”,
- Mgr E. Kasiarova, Banska Stanica – „Ślady związków okręgów górniczych Polski i Słowacji w Centralnym Archiwum Państwowym w Bańskiej Szczawnicy”,
- Dr T. Banach, Tarnów – „Dokumenty kanonizacyjne św. Kingi”,
- Dr I. Draskoczy, Budapeszt – „Polska sól w późnośredniowiecznym Królestwie Węgierskim”,
- Mgr J. Flasza, Bochnia – „Bocheńskie wizerunki św. Kingi”,
- Prof. L. Szogi, Budapeszt – „Przygotowywanie nowoczesnych baz danych w archiwach uniwersyteckich na Węgrzech”.
Konferencji towarzyszyła wystawa rzadko oglądanych XIII-wiecznych dokumentów ze zbiorów Archiwum Państwowego w Krakowie. Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Polskie Towarzystwo Archiwalne i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich przy współudziale samorządów miasta Bochni i Powiatu Bocheńskiego oraz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej, a także Uzdrowiska i Kopalni Soli w Bochni.