Mszą w Bazylice Św. Mikołaja rozpoczęły się wczoraj bocheńskie obchody Święta Niepodległości. Potem w asyście Orkiestry Górniczej udano się pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920” gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Z przemówieniami wystąpili Stanisław Sorys wicewojewoda małopolski, Jacek Pająk starosta bocheński i Bogdan Kosturkiewicz burmistrz miasta Bochni, który powiedział m.in. "Niech (…)dziś, 11 listopada 2009 roku, nasze serca przepełnia zarówno radość z powodu odzyskania – 1918 roku – niepodległości, o czym przez tyle lat tak bardzo marzyli nasi przodkowie śniąc „sen o bezgrzesznej”, jak i pamięć o tych, którzy swoim życiem zaświadczyli o Polsce w godzinie ważnej próby – w czasach rozbiorów, o tych, którzy byli Jej zawsze wierni i posłuszni wypełniając patriotyczny obowiązek i powinność, którzy całe swoje życie gotowi byli, tylko jej, poświęcić swoje życie. Niewątpliwie do tego grona należeli także Ci, których nazwiska zostały wyryte na tablicach pomnika przed, którym stoimy. Są wśród nich polegli legioniści i żołnierze zmobilizowani do armii austriackiej, wreszcie ci, którzy już w odrodzonym w 1918 roku Wojsku Polskim, stawiali bohatersko czoło nawałnicy bolszewickiej. Polska kojarzyła się nie tylko z jasnym promykiem myśli o ojczyźnie, lecz także z potrzebą ofiary, również z własnego życia, czego dowiodła tak często historia I-szej wojny światowej, a także pierwsze lata odrodzonej po latach zaborów Rzeczypospolitej. Szanowni Państwo! 11. listopada Polska (…) odzyskała niepodległość. Niepodległość, którą cieszyła się przez 21 lat. Utraciła ją ponownie na blisko pół wieku i odzyskała 4. czerwca 1989 roku, da Bóg na wieki."
Apel poległych odczytał por. Jacek Nowak z II Korpusu Zmechanizowanego w Krakowie, żołnierze tej jednostki zaciągnęli także wartę pod pomnikiem. Asystę pod pomnikiem zapewnili także żołnierze Żandarmerii Wojskowej w Krakowie oraz harcerze z bocheńskiego hufca. Po złożeniu kwiatów zgromadzeni na uroczystości, przeszli do Miejskiego Domu Kultury, gdzie wysłuchali wykładu Jerzego Pączka „Rok 1918 w Polsce i na Ukrainie. Trudne drogi do niepodległości.”
W uroczystościach w kinie Regis, prócz wicewojewody Stanisława Sorysa uczestniczył także dr Marian Balaž konsul republiki Słowackiej w Krakowie. Powodem obecności konsula był obchodzony wczoraj jubileusz 15-lecia podpisania umowy partnerskiej między Bochnią a Kežmarkiem na Słowacji. Aby uczcić tę rocznicę burmistrzowie obydwu miast odnowili zapisy umowy partnerskiej. Nie obyło się bez podziękowań dla obecnego na sali dr hab. Teofila Wojciechowskiego, burmistrza Bochni w latach 1990 – 1998, który podjął decyzję o zadzierzgnięciu przyjaźni między Bochnią a Kežmarkiem i w imieniu naszego miasta, 12 sierpnia 1994 r., podpisał umowę partnerską.
Uroczystości zakończył koncert Chóru Kameralnego Salt Singers pod dyrekcją Macieja Kozłowskiego. Kolejnym wydarzeniem przygotowanym w ramach obchodów było „Wspólne Bochnian Śpiewanie” w Państwowej Szkoły Muzycznej w Bochni. Pomimo wyjątkowo niesprzyjającej aury sala koncertowa Szkoły wypełniła się osobami chętnymi do wspólnego śpiewania. Przybyłych gości powitali: Dyrektor Szkoły Muzycznej Krzysztof Krawczyk i Maria Michalczyk z Referatu Promocji Miasta. Spotkanie rozpoczęto od krótkich koncertów zaproszonych chórów. Jako pierwszy wystąpił chór Szkoły Muzycznej pod dyr. Moniki Kucińskiej, po nim „Jesienne Słowiki” pod dyr. Małgorzaty Czekotowskiej, następnie Bocheński Chór Kameralny pod dyr. Iwony Mikołajek. To właśnie on zaintonował „Rotę”, którą wszyscy uczestnicy odśpiewali na stojąco, rozpoczynając tym samym Wspólne Bochnian Śpiewanie”. Warto podkreślić, że specjalnie na tą okazję Urząd Miasta przygotował śpiewniki, a ochoczy śpiew uczestników, którym dobór pieśni przypadł do gustu wypełnił mury szkoły. O oprawę muzyczną spotkania zadbały Panie: Maria Manikowska i Izabela Szymańska-Skrukwa, prowadzenie zaś tradycyjnie już powierzono Pani Małgorzacie Czekotowskiej.
Ostatnim punktem obchodów Święta Niepodległości był koncert Yagi Kowalik „Barbara – la historie d’une vie”. Koncert odbył się w Miejskim Domu Kultury w dużej sali kinowej, zgromadził liczną publiczność, która wysłuchała nastrojowych piosenek francuskich w ciekawej aranżacji.
W ramach obchodów odbył się także Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Bochni, sala lustrzana Miejskiego Domu Kultury.