Otwarciem wystawy fotografii Stanisława Markowskiego pt.: Ojczyzno moja – Ojciec Święty Jan Paweł II i Polska w czas bólu i nadziei 1979–1989 rozpoczęły się wczoraj bocheńskie obchody 30. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Później burmistrz Bogdan Kosturkiewicz złożył kwiaty pod tablicą poświęconą ks. Jerzemu Popiełuszce.
W czas i atmosferę tamtych dni wprowadził uczestników wernisażu dr hab. Teofil Wojciechowski, członek kapituły IPN. Nakreślając kolejne wydarzenia, które doprowadziły do podpisania porozumień sierpniowych i dalej do obrad okrągłego stołu, podkreślał: „to była rewolucja prowadzona na klęczkach, w modlitwie przed Bogiem, ale dzięki Papieżowi Janowi Pawłowi II i dzięki z nim modlitwie myśmy mieli siłę z tych kolan powstać, podnieść głowy i stawić czoło totalitarnemu systemowi komunistycznemu. To przecież te wydarzenia sierpniowe doprowadziły do „prieriestrojki” w Związku Radzieckim, do aksamitnej rewolucji w Czechosłowacji i w końcu do zburzenia muru berlińskiego.
Wczorajsze otwarcie wystawy, którą oglądać można do 20 września w galerii Miejskiego Domu Kultury zapoczątkowało dwutygodniowe obchody 30. rocznicy powstania Solidarności, na kolejne dni zaplanowano:
5 września godz. 10.00 – MDK – turniej szachowy o Puchar Solidarności pamięci Zdzisława Rybki,
6-7 września godz. 10.00-14.00 – kino „Regis” – przegląd filmów dokumentalnych „Drogi do wolności”,
11 września godz. 15.00 – kompleks sportowy „Orlik” przy SP 7 – turniej piłkarski o Laur Solidarności,
12 września godz. 14.30 – Bazylika św. Mikołaja – msza św. w intencji Ojczyzny, ludzi pracy i NSZZ „Solidarność”.