Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Jarosławem Kretem, znanym prezenterem telewizyjnym prognozy pogody w TVP1, podróżnikiem, fotoreporterem i dziennikarzem, w sobotę 6 listopada 2010 r. o godz. 16.00 w Sali Klubu Biblioteki.
Spotkanie odbędzie się w ramach realizacji projektu „Zasłuchaj się w książce”, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jarosław Kret przypomni nam o tym, że z wykształcenia i pasji jest pełnym entuzjazmu orientalistą a pretekstem do rozmowy stanie się ostatnia jego książka „Moje Indie”.
Przygoda Jarosława Kreta z Telewizją Polską rozpoczęła się w 1992 roku, wraz z wygraniem przez niego castingu na prezentera wiadomości w prywatnej stacji telewizyjnej Nowa Telewizja Warszawa. W latach 1993-1995 pracował jako dziennikarz i reporter, przez rok był także prezenterem Teleexpressu. Przez cztery lata dzielił się swoją pasją w Klubie Podróżników i Kinie Klubu Podróżników w Warszawskim Ośrodku Telewizyjnym. Prognozę pogody w TVP prowadzi od 2002 r. W Polskim Radiu realizował sobotnie wydania popularnej audycji radiowej "Lato z Radiem". Tworzy reportaże i filmy dokumentalne, dla których najważniejsze są wątki, jak sam mówi "światopoznawcze”, współtworzy i prowadzi w TVP1 cykliczny program telewizyjny o kulturze języka polskiego „Od słów do głów” oraz autorski program „Planeta według Kreta”, w którym opowiada o kulturze i obyczajach zwiedzanych przez niego krajów.
Poszukiwania i pasja dzielenia się z innymi odkrywanym przez siebie światem zaowocowały systematycznym ukazywaniem się jego książkowych publikacji. Zaczęło się od „Kreta na Pogodę”(2005), a potem stopniowo ukazały się: „Ziemia Święta”(2007), „Madagaskar”(2008), „Moja Ziemia Święta”(2009) i „Moje Indie”(2009). Jarosław Kret należał do pierwszego składu redakcyjnego polskiego wydania magazynu National Geographic (w latach 1998-2001).
W ukochanych Indiach dziennikarz spędził kilka lat. Przemierzył kraj wszerz i wzdłuż, mieszkał w prawdziwej indyjskiej rodzinie i rzeczywiście stał się mieszkańcem hinduskiej codzienności troszcząc się o bliskie relacje z ludźmi. Z ogromnym entuzjazmem opisuje hinduskie oryginalne święta, w których uczestniczył, wskazuje na obraz świata dawnych hinduskich legend, przywołuje anegdoty, dzieli się refleksjami, przekazuje smaki, zapachy, klimat, kulturę – szuka duszy Indii. Wszystko ilustruje autorskimi zdjęciami. Znajdziemy tu także migawki z historii Indii i historii polsko-indyjskiej.
Książki Jarosława Kreta można kupować już teraz w Dziale Zbiorów Audiowizualnych, jak również przed spotkaniem 6 listopada w Sali Klubu Biblioteki.