Godzina dla ziemi to akcja społeczna zainicjowana przez organizację WWF (World Wildlife Fund), która ma uzmysłowić mieszkańcom „niebieskiej planety” jak ważne jest oszczędzanie energii. Włączając się w tę akcję, władze Bochni wygasiły iluminację pomnika króla Kazimierza Wielkiego.
Zawsze w ostatnią sobotę marca na godzinę gasną światła w milionach domów oraz oświetlenie najbardziej znanych budynków na całym świecie.
26 marca 2011 roku o 20.30 Wieża Eiffla, Most Golden Gate, Opera w Sydney, Pałac Kultury i Nauki, a w Bochni pomnik króla Kazimierza Wielkiego, oraz tysiące innych obiektów, pogrążyły się w mroku na jedną godzinę. Symboliczny gest wyłączenia światła przypomniał po raz kolejny o tym, że wszyscy powinniśmy się troszczyć o środowisko naturalne.
Akcja ma zachęcać do zmiany codziennych nawyków i przyzwyczajeń, które nie wymagają od nas wielkich wyrzeczeń, a pomagają nie tylko zmniejszyć wydatki ponoszone przez nas na energię elektryczną, ale również przyczyniają się do ochrony środowiska. Nauczmy się więc gaszenia zbędnego światła, wymiany żarówek na energooszczędne. Segregujmy śmieci, przesiadajmy się do komunikacji miejskiej i na rower, oszczędzajmy wodę. Lista postanowień może być znacznie dłuższa. Te małe kroki, podejmowane na co dzień, pomogą chronić Ziemię.
W tym roku w ramach Godziny dla Ziemi WWF światła zgasły we wszystkich polskich województwach. W ciemnościach pogrążyły się także najsłynniejsze budynki i obiekty architektoniczne w naszym kraju, w tym Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Teatr Wielki, mur Starego Miasta, mosty warszawskie i krakowskie, Wawel oraz Spodek. W Bochni na godzinę zgasła iluminacja pomnika Króla Kazimierza Wielkiego.
Zdaję sobie sprawę, że ten gest ma wymiar jedynie symboliczny – mówi Małgorzata Szczepara, zastępca burmistrza miasta – jednak, jeśli widok wygaszonego pomnika skłoni choćby kilka osób do zachowań proekologicznych, to uważam, że ten gest ma sens. Ponadto przyłączenie się do tak szeroko zakrojonej akcji daje bochnianom poczucie bycia „obywatelem świata”.
W tegoroczną akcję włączyło się ponad 130 państw na całym świecie.