O obecności (a może – jej braku?) aniołów w naszym życiu opowiada wystawa prac plastycznych Zofii Gołębiowskiej – Tabaszewskiej, na której otwarcie zaprasza Miejski Dom Kultury w najbliższy piątek 15 kwietnia o godz 17.00. Na tydzień przed Wielkanocą warto przypomnieć sobie o istnieniu „bytów duchowych”, choć może bardziej kojarzą się z Bożym Narodzeniem.
Sztuka zna nieskończoność wyobrażeń posłańców Boga, krążących między niebem a ziemią, zanosząc Mu nasze modlitwy a nam oznajmiając Jego wolę. Anioły Zofii Tabaszewskiej to "Aniołowie dnia powszedniego". Uśmiechają się do nas z cudowną, anielską wyrozumiałością a jak przystało na ich powszedniość wykonani są z bardzo zwyczajnych materiałów: gliny, sznurka, kawałków drewna. Towarzyszą im sielskie pejzaże i Madonny z Dzieciątkiem.
Zofia Gołębiowska – Tabaszewska urodziła się w Bielsku – Białej i tam ukończyła Liceum Pedagogiczne.Po studiach na kierunku polonistyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu ponad 30 lat przepracowała jako nauczyciel tego przedmiotu w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu.Ucząc młodzież literatury sama zaraziła sie od nich sztuką. Atmosfera szkoły i być może wpływ innych nauczycieli (niektórzy dopatrują się inspiracji twórczością Eugeniusza Molskiego) sprawiły, ze odkryła swoje artystyczne powołanie i od 1992 roku, obok pracy pedagogicznej, zajmuje się także działalnością plastyczną.
Miała dotąd ponad 40 wystaw indywidualnych, m.in.: w Tarnowie, Krakowie, Myślenicach, Bielsku – Białej, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Chrzanowie, Libiążu a także Bochni choć w MDK zagości poraz pierwszy.
W latach 2003, 2004, 2005, brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych w Myślenicach, w 2005 roku ponadto w plenerze ceramicznym w Nowym Wiśniczu. W listopadzie 2005 roku została przyjęta w poczet artystów plastyków zrzeszonych w Związku Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa” w Toruniu.
Brała także udział w wystawach poplenerowych: „Ceramiczne Dialogi” na Zamku w Wiśniczu oraz wystawach Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w kraju i za granicą (Ukraina i Słowacja).
Od 5 lat prowadzi grupę teatralną w ramach programu readaptacji społecznej „Trubadur” w Zakładzie Karnym w Tarnowie-Mościcach. Program jasełkowy oparty na utworach poetyckich Tytusa Czyżewskiego i Ernesta Brylla w jej reżyserii wystawiany był wielokrotnie w palcówkach opiekuńczych, oświatowych oraz kulturalnych Tarnowa i okolic.
Za pracę społeczną i wkład w rozwój artystyczny dzieci i młodzieży ziemii wiśnickiej otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Ziemi Wiśnickiej w dziedzinie sztuki i pedagogiki oraz medal „Exitus Acta Probat” od Burmistrza Nowego Wiśnicza .
Wystawa bocheńska potrwa do 13 maja.