Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie UE sprawuje prezydencję, czyli przewodniczy Radzie UE. W tym czasie państwo sprawujące prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych wydarzeń i gra kluczową rolę na wszystkich polach aktywności UE. Jest odpowiedzialne za organizację spotkań UE, nadaje jej kierunek polityczny, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. Polska po raz pierwszy obejmuje prezydencję 1 lipca 2011 roku.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 7 po raz kolejny postanowiła odpowiedzieć na wezwanie i promować ideę integracji europejskiej. Ze swoimi akcjami „Siódemka” wpisuje się w 18-miesięczny program Rady UE, którego jednym z priorytetów jest promowanie działań związanych z inicjatywą „Mobilna młodzież”.
W ramach przygotowań do prezydencji PSP nr 7 podjęła się realizacji trzech zadań:
1. Promowanie idei integracji, w tym nawiązanie współpracy ze szkołą w Niemczech
W dniach 3–7 maja br. trójka uczniów PSP nr 7 pod opieką nauczyciela j. angielskiego i w towarzystwie dyrekcji udała się do Hannoveru w Niemczech w ramach unijnego projektu Comenius „Nasze Miasto w Średniowieczu”. Wyjazd był doskonałą okazją do nawiązania kolejnej współpracy, tym razem ze szkołą Am Papenberg w Bad Salzdetfurth. Po owocnych negocjacjach zdecydowano, iż znakomitym początkiem będzie wspólna wideokonferencja, a jesienią br. zostanie zorganizowana pierwsza wymiana uczniowska. Grupa około 10 uczniów PSP nr 7 uda się do Niemiec w celu wymiany myśli historyczno-kulturalnych.
2. Wspieranie procesu zbliżania się Ukrainy do Europy
Premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie informację na temat priorytetów polskiej prezydencji. Podkreślił, że w tym czasie rząd będzie chciał nie tylko utrzymać, ale także podwyższyć status Polski, jako państwa odpowiedzialnego i wysoko ocenianego. Jak dodał, ciągle realne jest także zakończenie negocjacji z Ukrainą, o umowie stowarzyszeniowej i o strefie pogłębionego handlu. – Byłaby to pierwsza poważna „kropka nad i” w procesie zbliżania Ukrainy do Europy” – zaznaczył Tusk. Pod tym hasłem uczniowie trzech bocheńskich szkół podstawowych, w dniach 19-24 maja udali się do Borszczowa na Ukrainie. Celem wyjazdu była integracja młodzieży polskiej i ukraińskiej, przełamanie barier i stereotypów, wpajanie tolerancji, poznawanie języka sąsiadów, zapoznanie z historią i kulturą regionu, poszukiwanie wspólnych korzeni, ukazanie podobieństw i odmienności historyczno-kulturowych, a także zachęcanie do budowania osobistych kontaktów, które będą kontynuowane w przyszłości.
3. Międzynarodowa wideokonferencja
Podsumowaniem działań była międzynarodowa wideokonferencja, która odbyła się 17 czerwca w obecności Małgorzaty Szczepary – zastępcy burmistrza Bochni oraz dyrekcji PSP nr 7. Jej uczestnikami byli: uczniowie klas V i VI „Siódemki”, Liceo Classico Megara z Augusty we Włoszech, Albert Liebman Schule z Hannoveru oraz Die Schule Am Papenberg z Bad Salzdetfurth w Niemczech. Rozmowa prowadzona była się w języku angielskim oraz niemieckim i dotyczyła obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka w Polsce, Włoszech i Niemczech oraz nadchodzących wakacji. Pod kierunkiem nauczycieli uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności językowe, wymieniając się przeżyciami, doświadczeniami oraz planami na wakacje.