W miniony poniedziałek (15 sierpnia), w Święto Wojska Polskiego, które przypada w rocznicę Cudu nad Wisłą, władze miasta i powiatu uczciły pamięć poległych składając kwiaty pod tablicą umieszczoną na fasadzie budynku Muzeum.
Miasto reprezentował burmistrz Stefan Kolawiński, a powiat wicestarosta Tomasz Całka. Kwiaty złożyły również delegacje z bocheńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Muzeum im. Stanisława Fischera oraz Teofil Wojciechowski z IPN.
Tablica „Miasto Bochnia swoim Bohaterom 1920 – 1930” zawiera dziesięć nazwisk bochnian poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Odsłonięto ją 15 sierpnia 1930 roku, ufundowało ją społeczeństwo miasta w 10. rocznicę pamiętnej wojny, a wykonał miejscowy rzeźbiarz Feliks Samek.
Zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej wywarło dalekosiężne skutki w świadomości narodu, miało w swoim czasie ogromny wpływ na polską rzeczywistość, a również na dalszy bieg dziejów – nie tylko tej części Europy. Należy do tych momentów, niestety nie tak częstych w naszych dziejach ojczystych, kiedy Polacy, dzięki swojej mądrości, wyobraźni, odwadze i determinacji odnieśli prawdziwe a nie pyrrusowe zwycięstwo, nawet, jeśli ich rozmiar i znaczenie bywają czasem pomniejszane.
Bitwę Warszawską umieszczono na 18. miejscu na liście przełomowych bitew w historii świata, owo zwycięstwo zdecydowało nie tylko o zachowaniu niepodległości przez Polskę, ale także o nierozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią.