W piątek 9 grudnia 2011 r. Uzdrowisko Kopalnia Soli Bochnia uroczyście otwarło podziemną ekspozycję multimedialną. Jest to pierwszy i jak do tej pory jedyny na świecie tego typu projekt, prezentujący historię górnictwa solnego na ziemiach polskich.
Projekt wykorzystuje nowoczesne techniki multimedialne, za pomocą których pokazane zostały procesy geologiczne, historia, obyczaje, technika oraz inne zagadnienia związane z górnictwem solnym.
Na znajdującej się 200 m pod ziemią trasie o długości ponad 1,5 km prezentowane są inscenizacje filmowe przedstawiające pracę górników oraz rozwój bocheńskiej żupy od średniowiecza aż do współczesności. Projekt obejmuje blisko czterdzieści ekspozycji. Do jego realizacji wykorzystano łącznie ponad 30 projektorów multimedialnych, ekrany holograficzne, ekrany full HD, stroboskopy, lasery oraz inne urządzenia, za pomocą których pokazane zostały m.in. podziemne żywioły czy system transportu w kopalni. Aby w sposób realistyczny oddać atmosferę dawnej kopalni, wypełnionej pracą górniczą toczącą się obok zwiedzających, w wielu miejscach zainstalowano przestrzenny system dźwięku, głośniki kierunkowe i ultrakierunkowe oraz odpowiednie oświetlenie, podkreślające naturalną scenografię. Wykorzystano także technologię video mappingu „wprawiając w ruch” urządzenia górnicze sprzed wielu wieków. W pracach nad ekspozycją zużyto kilkadziesiąt kilometrów kabli. Stworzono także innowacyjny system sterowania. Z uwagi na ekstremalne warunki środowiskowe panujące w kopalni prace nad ekspozycją były dużym wyzwaniem technicznym.
Podstawowym założeniem projektu było wykreowanie u zwiedzających wrażenia odbycia podróży w czasie, począwszy od średniowiecza do współczesności. Rozpoczynających zwiedzanie wita więc Cysters z Morimond, dalej na trasie pojawiają się władający i zarządzający kopalnią: książę Bolesław Wstydliwy, król Kazimierz Wielki, Włosi z Genui czy August II Mocny. Na ścianach kopalni pojawiają się trójwymiarowe ruchome obrazy przedstawiające pracę w średniowiecznej kopalni. Ekspozycja wypełnienia korytarze kopalni życiem – pracą górników, pracą koni przy kieratach, dźwiękiem, obrazem i nawet zapachem. Zmienia to istotnie dotychczasowy charakter zwiedzania podziemniej trasy i stwarza zupełnie nowe możliwości prowadzenia zajęć edukacyjnych dla grup szkolnych.
Podziemną ekspozycję multimedialną dopełnia film pod tytułem „Bochnia na szlakach handlowych średniowiecza”. Obraz zrealizowano z dużym rozmachem, wiernie odtwarzając średniowieczne realia. Reżyserem jest Andrzej Celiński, którego film dokumentalny (wykonany wspólnie z Hanną Polak) pt. „Dzieci z Leningradzkiego” był w 2004 r. nominowany do Oscara. Zdjęcia odbywały się na zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, w parku archeologicznym Osada VI Oraczy oraz w jurze krakowsko – częstochowskiej. Występują w nim również mieszkańcy Bochni, członkowie stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej „Najemnicy Bocheńscy”.
Całkowita wartość projektu innowacyjnej ekspozycji multimedialnej wyniosła 2 307 066 zł netto, a projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.