Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni, zaprasza na otwarcie wystawy prac Zofii Gołębiowskiej – Tabaszewskiej „Z Aniołami spotkania” w ramach 54 Salonu Artystyczno – Literackiego, we wtorek 20 marca 2012 r. o godz. 17.30 w sali klubu Biblioteki, ul Mickiewicza 5.
„Z Aniołami spotkania” to kolejna prezentacja prac Zofii Gołebiowskiej – Tabaszewskiej w bocheńskiej Bibliotece. Po raz pierwszy pokazała swą twórczość w 1999 r. na wystawie zatytułowanej „Ogrody wiszące”.
Zofia Gołębiewska – Tabaszewska – polonistka, pedagog. Urodziła się w Bielsku Białej, tam ukończyła Liceum Pedagogiczne, a następnie polonistykę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. W 1973 r., rozpoczęła pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu jako nauczyciel polonista. Prowadziła tam szkolny teatr poezji. Nawiązując do tradycji rodzinnej, rozpoczęła własne próby twórcze, łącząc zawód nauczyciela z działalnością plastyczną. W 1998 r. pokazała swe prace, na pierwszej indywidualnej wystawie. Jako tworzywo twórcze, zastosowała skórę wzbogacaną splotami tkackimi, elementami rzeźbiarskimi, drewnem.
W latach 2003 – 2005 i 2009 brała udział, w Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych w Myślenicach, a także w plenerze ceramicznym (Nowy Wiśnicz – 2005 r.) prowadzonym przez artystę Marite Benke-Gajde. W listopadzie 2005 r., została przyjęta do Związku Artystów Plastyków „Sztuka Użytkowa” w Toruniu. Dotychczas, swój dorobek artystyczny zaprezentowała, na ponad 40 wystawach indywidualnych między innymi w: Andrychowie, Bielsku Białej, Bochni, Brzesku, Chełmie, Krakowie, Myślenicach, Nowym Wiśniczu, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie, Warszawie. Jej prace prezentowano na zbiorowych wystawach poplenerowych : „Ceramiczne Dialogi” na Zamku w Wiśniczu oraz na wystawach Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych, w kraju i za granicą.
Od grudnia 2006 roku, prowadzi grupę teatralną w Tarnowie – Mościcach. Przygotowuje spektakle dla dzieci i dla dorosłych, które są wystawiane w różnych placówkach opiekuńczych, oświatowych i kulturalnych na terenie woj. małopolskiego. Za pracę społeczną, i wkład w rozwój artystyczny dzieci i młodzieży ziemi wiśnickiej, otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Ziemi Wiśnickiej, w dziedzinie sztuki i pedagogiki oraz medal „Exitus Acta Probat”, od Burmistrza Nowego Wiśnicza. Została również odznaczona Brązową Odznaką „Za zasługi w służbie penitencjarnej”.
54 Salon Artystyczno – Literacki uświetni występ grypy teatralnej z Tarnowa – Mościc.
Wystawę można zwiedzać do końca maja.