W zeszłym tygodniu ekspert z International Council on Monuments and Sites – profesor Massimo Preite gruntownie wizytował kopalnię soli i miasto pod kątem zasadności rozszerzenia wpisu wielickiego na liście UNESCO o zabytkowe podziemia bocheńskiej żupy. Eksperta z ICOMOS gościł także burmistrz Bochni.
Trzydniową wizytę profesor Massimo Preite – specjalista w obszarze dziedzictwa przemysłowego – rozpoczął od zwiedzenia Muzeum im. Stanisława Fischera, gdzie dyrektor Jan Flasza przedstawił, prócz stałej ekspozycji, zbiory instytucji związane z historią i rozwojem bocheńskiej kopalni i jej związki z miastem.
Wycieczkę po mieście – krótką z powodu niesprzyjającej aury – zakończyło zwiedzanie bazyliki Św. Mikołaja, następnie goście przybyli – na zaproszenie burmistrza Bochni – do Urzędu Miasta.
Burmistrz Stefan Kolawiński wystąpił z prezentacją dotyczącą działań samorządu w zakresie opieki nad dziedzictwem kulturowym i materialnym miasta. Za szczególnie ważne i cenne ekspert uznał miejsce kopalni soli, a dokładnie dziedzictwa materialnego i kulturowego wypracowanego przez pokolenia bocheńskich górników solnych, jakie zajmuje w dokumentach strategicznych miasta (lokalne programy rewitalizacji, kolejne strategie rozwoju miasta).
Przez kolejne dwa dni prof. Massimo Preite wizytował kopalnię. Pod ziemią ekspert spędził 9 godzin. Obejrzał tę część wyrobisk, które mają stać się przedmiotem wpisu na listę UNESCO, a więc te najstarsze, niezwykłe korytarze i wyrobiska (m.in. Końska Droga, Zejście Lichtenfels, zespół komór 51, poprzecznik Ruprecht…). Oczywiście multimedialna trasa turystyczna także znalazła się w programie zwiedzania. Ostatni dzień pobytu w Bochni Massimo Preite spędził na poznawaniu funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Efektem wizyty eksperta z ICOMOS – Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków – będzie napisany przezeń raport, zawierający opinię nt. wniosku, ocenę zasadności starań o poszerzenie wielickiego wpisu na liście UNESCO. Raport ten będzie kluczowym dokumentem podczas głosowania na dorocznym zjeździe UNESCO, który zaplanowano na przełom czerwca i lipca 2013 r. w Kambodży.
Na zjeździe rozpatrywanych będzie 45 wniosków, głosować będą przedstawiciele 21 państw członkowskich. Bochnia szansy upatruje w fakcie, że ubiega się nie o utworzenie nowej pozycji na liście, ale rozszerzenie już istniejącej.