12 lipca o godzinie 21.00 na frontonie Bazyliki św. Mikołaja w Bochni będzie miał miejsce pokaz diaporamy „Kalwaria Życia” autorstwa Mariana Rynkiewicza.
Autor diaporamy, Misteryjne wydarzenia na Wejherowskiej Golgocie – Świętych Górach Kalwarii, wplata w Kalwarię Życia człowieka współczesnego. W diaporamie dostrzega się poszukiwania i pielgrzymowanie w tajemniczy świat dziejów odległych. Jest to innowacyjną synteza obrazu i dźwięku.
Starannie zbudowana dramaturgia stworzona przez obrazy poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, głównie z kapliczek Kalwarii Wejherowskiej oraz komentarz autorstwa Mariana Rynkiewicza czytany przez aktorów Halinę Winiarską, Jerzego Kiszkisa, Janusza Horodniczego, Jana Kierdelewicza i Dariusza Biernackiego, tworzy niepowtarzalne przeżycia skłaniające do zatrzymania się nad ludzką egzystencją. W ten specyficznie skomponowany pokaz diapozytywów zostały wkomponowane również zdjęcia m. in. szpitali, domów pomocy społecznej, a nawet jedynego więzienia dla matek z dziećmi, po to by wymowa dzieła miała charakter uniwersalny nie ograniczający się wyłącznie do Wejherowa. Charakterystyczną cechą komentarza jest wplecenie do tematu osobistych refleksji autora przepełnionych głębią i mądrością przemyśleń oraz refleksji nad trudem życia i wartościami człowieczej egzystencji.
Jest to jego własna, osobista wędrówka. Autor pokazuje Kalwarię przez pryzmat własnych doświadczeń i przemyśleń, pielgrzyma ze sporym stażem i bagażem…
Całość wieńczy przejmująca pieśń pt. "Golgota" autorstwa Haliny Kudzin w basowym wykonaniu Jana Kierdelewicza i innowacyjnej aranżacji Mariana Rynkiewicza.
Marian Rynkiewicz tworząc diaporamę "Kalwaria Życia" pokazuje nam swoją drogę, ale też i swoje spojrzenie na życie poprzez wymowę Kalwarii każdego z nas. Dzieło jest refleksją na temat człowieczeństwa, głębią zamyślenia nad trudem życia, obok którego jest również nadzieja, ale także i radość wiary chrześcijanina.
W swych obrazach i tekstach poza misterium golgoty pokazuje również Kalwarię narodu Polskiego, jak i Kalwarię każdego człowieka. Na uwagę zasługują odważne kolaże. Został też wydany album o tym samym tytule, który z jednej strony jest niejako dopełnieniem diaporamy, a z drugiej odrębnym słowno – fotograficznym dziełem Rynkiewicza.
W diaporamie biorą udział przedstawiciele pięciu kościołów w Polsce co stanowi ekumeniczny wydźwięk tego dzieła.