ks. Stanisław Adamczyk i Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Nicolai
Ks. Stanisław Adamczyk – założyciel i dyrygent chóru oraz prezes stowarzyszenia artystycznego Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai, pochodzi z rodziny o przydomku Giemzik, znanej w Szczawnicy z uzdolnień muzycznych i wokalnych. W 1980 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie i otrzymał święcenia kapłańskie. W latach 1980-84 był wikariuszem w Siedlcach k/Nowego Sącza, a następnie w Ujanowicach k/Limanowej (1984-87). W obydwu parafiach założył i prowadził chóry parafialne. W 1987 został mianowany wikariuszem parafii Św. Mikołaja w Bochni i w listopadzie tegoż roku założył Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai, którym kieruje do dziś i jako dyrygent sprawuje opiekę artystyczną oraz prowadzi emisję głosu. W roku 1988 ukończył Kurs Dyrygencki u prof. St. Krukowskiego w Centrum Animacji Kultury w Warszawie i tamże w latach 1990-92 odbył Podyplomowe Studium Emisji Głosu. Decyzją Biskupa Ordynariusza w roku 2001 został zwolniony z funkcji wikariusza i oddelegowany do wyłącznej pracy z chórem.
W roku 2002 został laureatem Nagrody im. Jerzego Kurczewskiego, przyznawanej pod honorowym patronatem Krzysztofa Pendereckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chóralistyki.
Chłopięcy Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai – jest zespołem śpiewaków-amatorów, promującym kulturę muzyczną i śpiew liturgiczny. Zrzesza ponad 100 członków, głównie dzieci i młodzież w wieku 10-20 lat, którzy – obok śpiewu – uczą się również samodyscypliny, koncentracji uwagi, odpowiedzialności i dokładności w pracy zespołowej, samokrytycyzmu.
Chór wykonuje wszechstronny repertuar sakralny, obejmujący zarówno utwory a cappella od XVI do XXI wieku, w tym kompozycje dwu chórowe i kilkunastogłosowe, jak i większe formy wokalno-instrumentalne, a także Negro Spirituals oraz standardy współczesnej muzyki rozrywkowej.
Koncerty
Koncertował w Austrii, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Słowacji i we Włoszech. Artyzm chóru doceniono podczas licznych konkursów i festiwali. Zespół trzykrotnie został uhonorowany nagrodami Grand Prix, w tym złotą Lutnią im. J. Libana na festiwalach Legnica Cantat. Jest laureatem głównych nagród XXXVI Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Chór brał udział w prestiżowych polskich festiwalach: Wratislavia Cantans, Muzyka w Starym Krakowie czy XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater w Częstochowie. Miał zaszczyt śpiewać dla Ojca Świętego Jana Pawła II, jak również w katedrze Notre-Dame w Paryżu, Sanktuarium Maryjnym w Lourdes i katedrze Św. Piotra w Trewirze.
Dorobek dyskograficzny
W dorobku dyskograficznym posiada zapisy fonograficzne na kasetach i płytach CD: Kolędy i pastorałki polskie (1992), Musica Sacra (1995), Laudate Dominum (1997), Gloria in exelsis Deo (1998), Dei Mater Alma (2001), Venite, adoremus (2002), O Happy Day (2002), In Spritu Sancto (2003), Mater admirabilis (2005), Mesjasz (2006) oraz nagrania dla radia i telewizji. Chór zrzeszony jest w Krajowej i Światowej Federacji Pueri Cantores, a od roku 1992 prowadzi działalność w formie Stowarzyszenia Artystycznego.
Całym swoim dorobkiem i działalnością, zarówno chór jak jego dyrektor rozsławiają Bochnię w kraju i za granicą.