Po rocznej przerwie do czerwcowego kalendarium imprez powracają Dni Bochni. W programie święta miasta nie braknie wydarzeń zblokowanych zazwyczaj tematycznie w działy nauka – sztuka – rozrywka, rozpoczną się one 8 czerwca, a zakończą 22 czerwca.
W ramach Dni Bochni 2021 odbędą się spotkania z pisarzami tworzącymi zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych, Czwartkowe Spotkanie Muzealne z wykładem na temat problemów odnowy starych miast oraz kolejny spacer tematyczny po Cmentarzu Komunalnym przy ul. Orackiej.
Nie braknie wystaw: w Muzeum wystawa bocheńskiej kolekcji obrazów Nikifora „BOCHNIAPÓŁWSIMIASTO – miejsca i ludzie”, w Domu Kultury pokonkursowa wystawa uczestników przeglądu Młody Plastyk 2021 oraz z cyklu „Wielka sztuka w kinie” Gauguin na Tahiti. Raj utracony. Spektakle teatralne wystawią Teatr Artystokracki, Teatr Maska oraz Teatr Krak-Art.
Bocheńska biblioteka przygotowała cykl pikników literackich w różnych częściach miasta, podczas których nie braknie gier planszowych, zabaw zręcznościowych, konkursów, zajęć plastycznych a także animacji językowych.
Z koncertem wystąpi Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia a także uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni.
W ramach cyklu Bocheńskie wątki muzyczne koncert wykona plejada bocheńskich artystów. Koncert oparto o dwa wyprodukowane przez Dom Kultury i udostępnione w YouTube koncerty: „Kulturalne granie 2021” i „3MAJmy się!”. Wystąpią młodzi bocheńscy wokaliści wsparci znanymi bocheńskimi muzykami oraz dzieci i młodzież ucząca się gry na instrumentach, śpiewu i tańca w MDK.
W cyklu Nowa muzyka polska wystąpi Daria Zawiałow, wokalistka, która sama pisze teksty i komponuje. Występowała na festiwalu w Opolu i na międzynarodowym Orange Warsaw Festival. Jej debiutancka płyta „A kysz!” została uznana za fonograficzny debiut roku 2017. W 2018 r. zdobyła dwa Fryderyki. W październiku 2019 r. została nominowana do nagród MTV Europe Music Awards 2019 w kategorii Najlepszy polski wykonawca. W 2019 r. otrzymała kolejnego Fryderyka za płytę „Helsinki”. Uznanie dla jej twórczości podkreśla też cała lista nominacji do Fryderyków 2020.
Tegoroczne Dni Bochni odbędą się z ograniczeniami wynikającymi z obostrzeń, które wprowadził rząd, aby przeciwdziałać epidemii COVID-19.
Święto miasta odbędzie się w tym roku, podobnie jak poprzednio, w amfiteatrze Parku Rodzinnego Uzbornia. Na terenie parku ustawione zostaną ponadto dwa telebimy tak, aby uczestnicy imprez czuli się bezpieczni i w komfortowy sposób mogli śledzić koncerty odbywające się w muszli koncertowej.
Organizatorami Dni Bochni 2021 są:
- Miejski Dom Kultury
- Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
- Muzeum im. Stanisława Fischera
Partnerami święta miasta są:
- Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
- Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych
- Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej
- Pracownia RERUM
- Szkoła Języków Obcych Encjo!
Patronat medialny objęli miesięcznik obywatelski Kronika Bocheńska i portal informacyjny Bochnianin.
DNI BOCHNI 2021
NAUKA – SZTUKA – ROZRYWKA
8 czerwca, godz. 9:15 i 10:30
„Proszę mnie przytulić” – spotkanie z Przemysławem Wechterowiczem, autorem literatury dziecięcej
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 6, ul. Legionów Polskich
od 13 czerwca
BOCHNIAPÓŁWSIMIASTO – miejsca i ludzie – wystawa bocheńskiej kolekcji obrazów Nikifora. Wystawa będzie czynna do 12 września 2021 r.
Muzeum im. Stanisława Fischera
13 czerwca, godz. 15:00-18:00
Piknik literacki „Wspólne czytanie – dzieci wspieranie” – w programie m.in.: duże gry planszowe, zabawy zręcznościowe, konkursy, spektakl dla dzieci Teatru Maska „Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości”, zajęcia z pracownią RERUM, animacje Szkoły Języków Obcych Encjo!
Park Rodzinny Uzbornia
15 czerwca, godz. 9:30 i 11:00
„Kto mieszka w książeczkach?” – spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem literatury dziecięcej
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 1, ul. Wojska Polskiego
15 czerwca, godz. 17:00
Spotkanie autorskie z Ałbeną Grabowską, autorką m. in. zekranizowanej sagi „Stulecie winnych”, „Lady M”, „Matki i córki”. Prowadzenie Dorota Rzepka
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, sala klubu, ul. Mickiewicza 5
17 czerwca, godz. 10:00 i 11:00
„Psia przyjaźń, czyli zwierzę w domu to nie zabawka” – spotkanie z Jakubem Skworzem, autorem literatury dziecięcej
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Filia nr 4, ul. Brzeźnicka
17 czerwca godz. 17:30
Czwartkowe Spotkanie Muzealne: wykład dr. hab. inż. arch. Andrzeja Gaczoła, prof. Politechniki Krakowskiej pt. „Piękność miasta zasadza się na jego planie” – problemy odnowy starych miast
Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, Rynek 20
17 czerwca, godz. 19:00
Z cyklu „Wielka sztuka w kinie”: seans filmowy „Gauguin na Tahiti. Raj utracony”
Kino Regis, duża sala, ul. Regis 1
19 czerwca, godz. 15:00-17:30
Piknik literacki „Wspólne czytanie – dzieci wspieranie” – w programie m.in.: duże gry planszowe, zabawy zręcznościowe, konkursy, animacje dla dzieci Teatru Maska „Wyspa pełna Minionków”, zajęcia z pracownią RERUM, animacje Szkoły Języków Obcych Encjo!
Plac zabaw przy OSP Chodenice, ul. Chodenicka
19 czerwca, godz. 17:00
Koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni
Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia
19 czerwca, godz. 19:00
Koncert z cyklu Bocheńskie wątki muzyczne „Znowu razem”: Gabriela Fortuna, Barbara Furmańska, Karol Makuch, Robert „Sierściu” Mastalerz, Damian Michalski, Paweł Lekki, Piotr Lekki, Sławomir Puka, Wojciech Zwierniak. Dzieci i młodzież uczące się śpiewu, gry na instrumentach i tańca w MDK
Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia
19 czerwca, godz. 19:00
Spektakl „Furor poeticus” w wykonaniu Teatru Artystokrackiego
Oratorium Świętej Kingi
20 czerwca, godz. 10:00
XVII Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. dr Edwarda Arłamowskiego o Puchar Burmistrza Miasta Bochni
Restauracja Murowianka, ul. Brzeźnicka
20 czerwca, godz. 12:00
Spacer tematyczny po Cmentarzu Komunalnym przy ul. Orackiej, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Święta Muzyki. Groby muzyków – oprowadza kustosz w Muzeum im. Stanisława Fischera Justyna Bodurka
20 czerwca, godz. 15:00-17:30
Piknik literacki „Wspólne czytanie – dzieci wspieranie” – programie m.in.: gra terenowa „Pora na Bibliostwora”, duże gry planszowe, zabawy zręcznościowe, konkursy, spektakl dla dzieci Teatru Krak-Art „Kot w butach”, zajęcia z pracownią RERUM, animacje Szkoły Języków Obcych Encjo!
Tężnia solankowa przy Plantach Salinarnych
20 czerwca, godz. 19:00
Koncert Orkiestry Górniczej Kopalni Soli Bochnia
Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia
20 czerwca, godz. 21:00
Koncert z cyklu Nowa muzyka polska: Daria Zawiałow
Amfiteatr Parku Rodzinnego Uzbornia
22 czerwca, godz. 9:00
Spotkanie bibliotekarzy i rodziców – w programie: wykład Wandy Matras – Mastalerz „Trudne emocje – warsztaty biblioterapii dla rodziców i bibliotekarzy”, spotkanie z psycholog Lucyną Bogacz – Jonas „Czy pandemia nasiliła wybuch trudnych emocji, czy to tylko wymówka. Dyskusja o trudnych emocjach, relacjach, również tych w bibliotece”
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, sala klubu, ul. Mickiewicza 5