13 grudnia, w 40. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce odbyły się uroczystości rozpoczęte Mszą święta w Bazylice św. Mikołaja.
Bezpośrednio po jej zakończeniu uczestnicy zgromadzili się przy tablicy „Zło dobrem zwyciężaj” upamiętniającą błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę.
Zgromadzenie rozpoczęło się od zaintonowania przez uczniów Zespoły Szkół nr 1 kilku okolicznościowych piosenek z tamtego okresu. Następnie dr hab. Cecylia Kuta – naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie, odczytała okolicznościowy list prezesa Instytutu – Karola Nawrockiego.
Później przybyłe delegacje złożyły biało-czerwone wiązanki kwiatów.
Uroczystość zakończyło zapalenie symbolicznych Świateł Wolności, w ramach ogólnopolskiej akcji IPN.
W ramach obchodów, 11 grudnia na bocheńskim Rynku, miała również miejsce inscenizacja „ZOMO znów na ulicach Bochni” zorganizowana przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej.
Wydarzenie miało na celu przybliżenie historii i ukazanie, szczególnie młodym ludziom, nie pamiętającym tego czasu, że stan wojenny, to nie tylko puste półki, żywność na kartki i brak „Teleranka”, ale przede wszystkim brutalne pacyfikacje strajków i protestów, odbieranie wolności słowa i zgromadzeń, śmierć kilkudziesięciu osób i internowanie ponad 10 tysięcy działaczy „Solidarności”.
Inscenizacji towarzyszyło otwarcie wystawy „Stan wojenny 1981–1983”.