Opis projektu:
Rewaloryzacja ma polegać tylko na niezbędnych pracach czyli wymianie zniszczonej i nierównej nawierzchni alejek, wymianie i zamontowaniu dodatkowych ławek, zamontowaniu oświetlenia oraz nasadzeniu dodatkowych krzewów.
Dzięki tym pracom, ten niewielki skwer odzyska swój blask jednocześnie zachowując swój kameralny charakter. Tak odnowiony park na pewno będzie stanowić dobrą wizytówkę miasta wobec osób, które przybywają do Bochni w celu poznania historii polskich Żydów oraz ich tragedii.
Uzasadnienie:
Projekt dotyczy niewielkiego skweru znajdującego się pomiędzy ulicą Niecała, a Solna Góra. Jest to skwer, który jest jednym w punktów na szlaku Żydowskiej Trasy Pamięci. To tam znajduje się Pomnik Ofiar Holocaustu, a jego lokalizacja jest związana z tragicznymi wydarzeniami w historii Bochni, które miały miejsce 4 IX 1943 r. na końcu ul. Solna Góra-boczna gdzie Niemcy spalili zwłoki Żydów rozstrzelanych na placu apelowym getta i ok. 200 rozstrzelanych pod wysoką skarpą po przeciwnej stronie ulicy. W 2006 roku postawiono tam pomnik, którego inicjatorami i fundatorami byli: Miriam Romm, Rachel Kollender i Stowarzyszenie Bochniaków w Izraelu. Pomnik jest autorstwa światowej sławy rzeźbiarki z Izraela – Yael Artzi. Przedstawia kamienne tablice z Dziesięciorgiem Przykazań. Przełamane na pół, zniszczone i zryte pokazują destrukcję zasad moralnych w czasie Holokaustu.
Dzięki powstaniu Żydowskiej Trasy Pamięci oraz ufundowaniu pomnika, skwer ten jest nie tylko miejscem odpoczynku i kontemplacji mieszkańców Bochni, ale również jest często odwiedzany przez turystów w tym wyznania mojżeszowego i pochodzących z Izraela, których nierzadko rodzinne korzenie są związane z Bochnią.
Szacunkowa wartość: 59 000 zł