Burmistrz Miasta Bochnia na podstawie art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości
ogłasza
pierwszy przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Bochni
Przedmiotem przetargu jest sprzedaż niezabudowanej nieruchomości gruntowej, położonej w Bochni przy ul. Wygoda, obręb Bochnia-1, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr 2321/12 o pow. 0,0970 ha, obj. KW Nr TR1O/00059731/3.
Nieruchomość powyższa została przeznaczona do zbycia uchwałą Nr XXXIX/377/21 Rady Miasta Bochnia z dnia 28 grudnia 2021r. w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Miasta Bochnia. Sprzedaż nieruchomości nastąpi na podstawie przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1899 z późn. zm.). Przetarg zostanie przeprowadzony zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2213).
Dla przedmiotowego terenu miasto Bochnia nie posiada prawnie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W oparciu o analizę planistycznych materiałów, nie będących aktem prawa miejscowego, zawartych w uchwalonym uchwałą Nr XVII/163/20 Rady Miasta Bochnia z dnia 20 lutego 2020r. opracowaniu „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Bochnia”, działka nr 2321/12 w Bochni, zlokalizowana jest w strefie wielofunkcyjnej, w terenie oznaczonym symbolem:
- MU – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej;
- ZR – tereny zieleni nieurządzonej.
Dodatkowo na rysunku studium, wykonanym na mapie topograficznej w skali 1: 10 000, jako elementy środowiska przyrodniczego, oznaczono przepływający przez zachodnią część działki – pozostały ciek wodny.
Zgodnie z zapisem zawartym w części B „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Bochnia”, rozdział II „Kierunki i wskaźniki dotyczące zagospodarowania oraz użytkowania terenów”, ust.1 „Zasady zagospodarowania terenów według przeznaczenia”, w terenach MN – tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej:
podstawowe kierunki przeznaczenia:
- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna;
- zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wolnostojąca, bliźniacza lub szeregowa;
- zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna w lokalizacjach przewidzianych w obowiązujących planach miejscowych;
- place publiczne i skwery, tereny zieleni urządzonej oraz inne przestrzenie publiczne w szczególności place zabaw i tereny sportowo rekreacyjne;
- ulice publiczne i wewnętrzne, ciągi piesze i rowerowe, parkingi, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej;
dopuszczalne kierunki przeznaczenia:
- usługi społeczne, m. in. w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, nauki, kultury, administracji, pomocy społecznej;
- usługi podstawowe towarzyszące zabudowie mieszkaniowej (w zakresie handlu, gastronomii, rzemiosła, innych usług nieuciążliwych);
- usługi kultu religijnego;
- usługi sportu, rekreacji i turystyki;
- obiekty zamieszkania zbiorowego;
- zabudowa pensjonatowa;
- zabudowa rekreacji indywidualnej;
- garaże wielopoziomowe i podziemne.
ograniczenia zmian przeznaczenia:
- zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących zawsze znacząco i potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, z wyjątkiem inwestycji w zakresie infrastruktury technicznej i komunikacji oraz przedsięwzięć dopuszczonych w obowiązujących planach miejscowych;
- możliwość lokalizacji zabudowy w zasięgu osuwisk wyłącznie na zasadach wynikających z przepisów odrębnych w oparciu o wymogi określone dla odpowiedniej kategorii geotechnicznej;
- zakaz lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni powyżej 400 m2;
- w obrębie strefy buforowej od uciążliwych wpływów działalności produkcyjnej, oznaczonej na rysunku Studium, obowiązuje całkowity zakaz lokalizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko za wyjątkiem inwestycji celu publicznego.
W terenach ZR – terenach zieleni nieurządzonej:
podstawowe kierunki przeznaczenia:
- tereny zieleni nieurządzonej i urządzonej;
- tereny użytków rolnych;
- place publiczne i skwery, tereny zieleni urządzonej oraz inne przestrzenie publiczne;
- ulice publiczne i wewnętrzne, ciągi piesze i rowerowe, parkingi, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej;
- zbiorniki retencyjne – urządzenia hydrologiczne;
dopuszczalne kierunki przeznaczenia:
- utrzymanie istniejącej zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i zagrodowej;
ograniczenia zmian przeznaczenia:
- wyklucza się lokalizację nowej zabudowy;
W północno – zachodniej części działki występują wody powierzchniowe płynące (publiczne) tj. potok Babica będący w administracji i utrzymaniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarząd Zlewni w Krakowie Nadzór Wodny w Bochni.
Przez teren działki przebiegają 2 przewody kanalizacji deszczowej kD300, należące do Gminy Miasta Bochnia, uwidocznione na mapie zasadniczej. W związku z powyższym przyszły nabywca działki zobowiązany będzie do nieodpłatnego i na czas nieoznaczony ustanowienia na rzecz Gminy Miasta Bochnia służebności gruntowej polegającej na znoszeniu istnienia posadowionych na nieruchomości obciążanej (działka nr 2321/12) urządzeń w postaci sieci kanalizacji deszczowej służącej do odprowadzania wód deszczowych oraz prawie korzystania z nieruchomości obciążanej w zakresie niezbędnym do dokonywania konserwacji, remontów, napraw oraz przebudowy tej kanalizacji. Ustanowienie służebności gruntowej nastąpi w akcie notarialnym sprzedaży przedmiotowej nieruchomości.
Działka nr 2321/12 stanowi użytek klasy PsIV o pow. 0,0802 ha oraz użytek Wp o pow. 0,0168 ha. Z uwagi na to podlega przepisom ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1326 z późn.zm.). Podlega również przepisom ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2233 z późn.zm.).
Przedmiotowa działka nie posiada urządzonego zjazdu. Burmistrz Miasta Bochnia wydał decyzję, w której wyraża zgodę na budowę zjazdu publicznego z drogi gminnej ul. Wygoda (dz.ew.nr 1135/2) do działki ewidencyjnej nr 2321/12 w miejscowości Bochnia.
Ustala się cenę wywoławczą nieruchomości w 138 200,00 zł netto oraz wymagane wadium w wysokości 14 000,00 zł. Cena nieruchomości uzyskana w przetargu podwyższona będzie o należny podatek VAT według stawki obowiązującej w dniu zawarcia umowy sprzedaży. Na dzień ogłoszenia przetargu obowiązująca stawka VAT wynikająca z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. 2022 r., poz. 931 z późn. zm.) wynosi 23%.
Przetarg odbędzie się w dniu 21 października 2022r. o godz. 1100 w budynku Urzędu Miasta Bochnia, przy ul. Kazimierza Wielkiego 2, pok. 100.
Wygrywającemu przetarg wadium zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości. Pozostałą część wylicytowanej za nieruchomość ceny nabywca zobowiązany jest wnieść przed zawarciem notarialnej umowy sprzedaży.
O terminie i miejscu zawarcia umowy sprzedaży nabywca zostanie powiadomiony w ciągu 21 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu. W przypadku, gdy nabywca nie przystąpi do zawarcia umowy bez usprawiedliwienia w podanym w zawiadomieniu terminie, zastrzega się możliwość odstąpienia od zawierania umowy, a wpłacone wadium nie podlega zwrotowi.
Koszty sporządzenia umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego oraz opłaty sądowe ponosi nabywca nieruchomości.