

19 lipca
19 lipca 1915 r. zmarł Michał Szklarz (Szklarzewicz), nauczyciel gimnazjalny, działacz oświatowy, autor podręczników. Radny rady miejskiej i przewodniczący Rady Szkolnej, zabiegał wytrwale o wzniesienie nowego budynku gimnazjalnego i rozbudowę szkół powszechnych.
19 lipca 1926 r. zmarł w Dorohusku Maciej Niewiadomski, inżynier geodeta, właściciel pierwszej w Bochni koncesji na „peryodyczny przewóz automobilem autobusowym w gminie miasta Bochni”.
19 lipca 1930 r. w południe wybuchł w starej kotłowni kopalni pożar, który zniszczył drewniane budynki szybu Campi. Jak opisuje Stanisław Fischer: „Chmury dymu zwaliły się na leżące w dole miasto, a snopy iskier unoszone wiatrem zdawały się grozić pożarem całej Bochni. Silny żar nie pozwalał ekipom strażackim podejść wystarczająco blisko i dopiero po dwóch godzinach, kiedy już drewniane szopy i magazyny legły w zgliszczach i ogień zmniejszył się, można było rozpocząć gaszenie pożaru”. Elektrownię zdołano częściowo uratować, spalił się natomiast młyn solny. Ogień przepalił wtedy linę szybową, wskutek czego winda runęła w głąb szybu. Zniszczenia były ogromne. 150 górników posłano na przymusową emeryturę, dla pozostałych skrócono czas pracy do trzech dni w tygodniu. Część załogi kopalni, której groziło bezrobocie, postanowiła odbudować młyn (górnicy przeznaczyli na to jednodniowy zarobek w każdym tygodniu). W końcu 1930 r. wznowiono prace w kopalni. W następnych latach zbudowano nowe budynki nadszybia i inne obiekty w pobliżu szybu Campi, które przetrwały do dziś.