empty-photo-mec-call

Następne wydarzenie

  • 7 czerwca
  • Data
    7 czerwca 2025
  • Czas
    Cały dzień
QR Code

Data

6 czerwca 2025

6 czerwca

6 czerwca 1830 r. zmarł w Bochni ks. Pius Rieger, zasłużony proboszcz parafii św. Mikołaja od 1815 r. Urodził się 27 stycznia 1780 r. w Ristissen w Niemczech. Benedyktyn z Wiblingen. Doktorat z teologii uzyskał na uniwersytecie w Salzburgu. Podczas wojen napoleońskich wraz z braćmi z Wiblingen przeniósł się do Tyńca, wykładał historię Kościoła na Wydziale Teologicznym UJ. Gdy w 1822 r. utworzono diecezję tarnowską, a jej biskupem został przeor benedyktynów tynieckich Grzegorz Ziegler, ks. Rieger odegrał szczególną rolę. To właśnie z jego inicjatywy urządzono tymczasową siedzibę biskupa w Bochni; przyczynił się też niemało do utworzenia tu wydziału filozoficznego – zalążka dzisiejszego tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W 1817 r. założył gimnazjum bocheńskie i został pierwszym prefektem szkoły. Położył znaczne zasługi w zapewnieniu jej podstaw organizacyjnych. Jeżdżąc po całej monarchii austriackiej, starannie dobierał nauczycieli. Sam zresztą uczył kilku przedmiotów, założył też szkolny teatr i orkiestrę.

6 czerwca 1925 r. zmarł w Krakowie Antoni Hanusz. Syn malarza Feliksa Hanusza i Julii z Bendykiewiczów. Uczestniczył jako ochotnik w powstaniu styczniowym 1863 r., szczęśliwie przeżył wyprawę miechowską. Po powstaniu ukończył studia prawnicze na UJ, następnie był notariuszem w Łańcucie, później w Bochni. Znany działacz samorządowy – wieloletni radny rady miejskiej i marszałek powiatu bocheńskiego.

6 czerwca 1996 r. wybitny mediewista, prof. Henryk Samsonowicz wygłosił w muzeum wykład „Kazimierz Wielki. Życie i legenda.”

print
ZNAJDŹ NAS NA:

Kamery online
Zobacz bocheński Rynek

Kamery

Zmień strefę Miasto

Miasto

Zmień strefę Turystyka

Turystyka
Accessibility